Od 1 maja Suwalski Ośrodek Kultury wzbogacił się o nowy obiekt. Budynek starej łaźni, położony przy ul. Andrzeja Wajdy 3, w bezpośrednim sąsiedztwie bulwarów nad Czarną Hańczą, po kompleksowym remoncie zyskał nowe oblicze i zarządcę. Po rozbudowie będzie realizował nowe funkcje z szeroko pojętej tematyki kulturalnej, społecznej oraz sportowej, szczególnie potrzebne w zrewitalizowanym obszarze Suwałk.

Zrewitalizowana przestrzeń starej suwalskiej łaźni będzie służyć suwalczanom na kilka sposobów – jako miejsce prezentacji sztuki współczesnej, spotkań z kulturą, aktywności sportowej, wypoczynku i szeroko pojętej rekreacji. W planach organizacja zajęć i warsztatów z zakresu edukacji kulturalnej, artystycznej, ekologicznej i sportowej, działania pedagogiczno-społeczne i streetworkingowe, ale również spotkania, debaty, spektakle i koncerty plenerowe. Ośrodek Sportu i Rekreacji, korzystając ze znakomitego położenia „starej łaźni”, otworzy wypożyczalnię sprzętu rekreacyjnego. W budynku zaplanowano także punkt gastronomiczny/kawiarnię. To wszystko pozwoli zwiększyć udział suwalczan w kulturze i w życiu społecznym, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców obszaru rewitalizacji, na którym znajduje się budynek starej łaźni.
– To nowoczesne, wielofunkcyjne wnętrze stwarza ogrom możliwości, również tych związanych z budową tożsamości historycznej miasta i wzbogacaniem jej o nowe wartości we współpracy z organizacjami pozarządowymi – mówi Alicja Andrulewicz, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury i dodaje: Jestem przekonana, że Stara Łaźnia i jej otoczenie już stały się miejscem chętnie odwiedzanym przez suwalczan w każdym wieku, bo każdy znajdzie tu coś dla siebie. Chcemy, bo to miejsce inspirowało i motywowało do aktywności.
Aktualnie trwają prace mające na celu końcowe wyposażenie obiektu w niezbędną infrastrukturę, dopracowywany harmonogram wystaw i aktywności animacyjnych. Warto podkreślić, że działania prowadzone w Starej Łaźni nie będą miały charakteru komercyjnego. Remont budynku został zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, budżetu państwa i środków własnych miasta Suwałki.
Fot. Izabela Muszczynko

Dodaj komentarz