Lao Che Augustów
27 VI 2019; Augustów - Amfiteatr; Lao Che © 2019 Wojciech Otlowski

Augustów w sezonie letnim przyciąga rzesze turystów. Cieszą możliwości żeglowania, odpoczynku nad wodą, rejsy statkami. Zarówno mieszkańcy regionu, jak i przyjezdni chętnie biorą udział w kulturalnych wydarzeniach organizowanych przez miejskie placówki. Tak miało być i w tym roku. Jak opowiada Bartosz Świerkowski, program był bogaty, ciekawy i w zasadzie dopięty, gdyż z takim sporym wyprzedzeniem planuje się wszelkie imprezy.

Marcowe zdarzenia wymusiły zmianę planów. Od wielu tygodni zamknięte placówki nie napawają optymizmem, co do powodzenia letnich zamierzeń. Wprawdzie zgodnie z decyzją burmistrza obecne obostrzenia mają funkcjonować do końca czerwca, ale od rozwoju sytuacji zależy, czy ograniczenia dostępu zostaną utrzymane, czy też poluzowane lub nawet zniesione.

Pracownicy APK nie zasypiają gruszek w popiele – choć placówki kultury są zamknięte, to praca wre, realizowane są nowe pomysły, kulturalne wydarzenia przeniosły się do sieci i w taki wirtualny sposób można wspólnie brać w nich udział.

Świetnym przykładem jest kiermasz Majowe Bąki, który odbył się… w Internecie. Choć spotkanie na Rynku Zygmunta Augusta nie było możliwe, to obejrzenie rękodzieła, autorskich wyrobów osób z regionu dało jak zwykle wiele radości i okazję do zakupów. Były konkursy dla najmłodszych, wspaniałe nagrody i – mimo wszystko – poczucie wspólnoty, mile spędzonego czasu.

W planach kolejne zamierzenia – realizowane także po części dzięki możliwościom współczesnej technologii. Ważną letnią imprezą są Dni Augustowa. Rokrocznie to czas pełen atrakcji, rozmaitych propozycji, wydarzeń kulturalnych skupiających liczne grono widzów i uczestników. Tak miało być i w tym roku. Hiphopowcy (i nie tylko!) czekali na koncert O.S.T.R.-a, tradycyjnie miał się też pojawić orszak prowadzony przez króla Zygmunta Augusta i Barbarę Radziwiłłównę. Ciekawe propozycje będą – zapewnia Bartosz Świerkowski, tyle że w innej formie. W planach archiwalne reportaże z obchodów święta w 1991 i 1992 roku, zdjęcia z minionych edycji Dni Augustowa, dla fanów kulinariów – program o takiej tematyce nagrany specjalnie na tę okazję. Oczywiście nie zabraknie konkursów i jak zwykle będą nietuzinkowe nagrody. Cztery dni świętowania to codzienna „wrzutka” na FB Augustowskich Placówek Kultury. Będzie i król z oblubienicą, ale to jak się zaprezentują, to niespodzianka.

Latem w Augustowie nie brakowało imprez muzycznych i filmowych. Jeśli chodzi o koncerty, to w tej materii klaruje się pewien pomysł, którego szczegóły są dopracowywane. A kinomani już mogą cieszyć się na wyjątkowe seanse w ramach kina pod chmurką. Otwarcie sal kinowych ma być możliwe w IV etapie odmrażania, zatem pracownicy augustowskiej „Iskry” czekają na ogłoszenie tej decyzji. Podobnie jak i muzycy, artyści, których plany koncertowe uległy zawieszeniu. Jeśli przepisy się zmienią, ich występy z pewnością umilą czas spędzany w kurorcie.

Zdjęcie ilustracyjne: Amfiteatr nad jeziorem Necko w trakcie koncertu grupy Lao Che 27 czerwca ub. r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj