Pożegnać czerwiec seansem w kinie? To doskonały plan, zwłaszcza że tego dnia – 30 czerwca – w ramach cyklu Kino konesera wyświetlony zostanie obraz noszący w oryginale tytuł „The Farewell”. Polski tytuł odwołuje się do pomysłu, który realizują bliscy Nai Nai, nestorki rodu, która cierpi na nieuleczalną chorobę.

Członkowie rodziny uważają, że to nie choroba zabija, ale strach przed nią, zatem postanawiają nie przekazywać niepomyślnej diagnozy. Starsza pani mieszka w Chinach, zatem cześć rodziny, która wiele lat temu wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych wybiera się w odwiedziny. Aby ta wizyta nie wywołała niepokoju, bliscy Nai Nai organizują ślub jedynego jej wnuczka. W przygotowanie weselnej uroczystości włącza się także nestorka, a jej poglądy oraz bezceremonialność stają się źródłem wielu zabawnych sytuacji.

Choć sama historia ma też aspekt serio. Mieszkająca w Nowym Jorku 30-letnia Billi jest przeciwniczką okłamywania babci. Nie chce zgodzić się na zatajenie prawdy. Ale czy powinna przeciwstawiać się rodzimej tradycji? Sama także nie dzieli się wszystkimi swoimi troskami z rodzicami – by ich nie martwić. Może zatem to właściwy wybór?

Wielowarstwowy film w reżyserii Lulu Wang to kameralny komediodramat pokazujący siłę rodzinnych więzi i tradycji, ale to także obraz ukazujący rozmaite postawy życiowe, odmienną życiową filozofię, różne wartości.

Lulu Wang jest reżyserką i autorką scenariusza, który powstał w oparciu o jej własne doświadczenia, które uznała za tak wyraziste, a przy tym i w pewnym sensie uniwersalne, że nie zawahała się przenieść ich na duży ekran. Co więcej – w rolę nestorki rodziny wcieliła się siostra babci Lulu Wang, w scenie na cmentarzu widzowie zobaczą nagrobek dziadka reżyserki.

Krytycy bardzo ciepło wypowiadają się o rolach babci i wnuczki. Nai Nai zagrała Shuzhen Zhou nie mającą wcześniej żadnych aktorskich doświadczeń, a jest tak przekonująca i autentyczna. W rolę przedstawicielki najmłodszego pokolenia wcieliła się Awkwafina, której szczerość, dojrzałość i empatia nadają tej kreacji głębię i prawdziwość.

Ciekawy, nieoczywisty film, przybliżający inny krąg kulturowy, ale też poruszający temat bliski każdemu widzowi – „Kłamstewko” to obraz, który wzrusza i zapada w pamięć.

Film zostanie wyświetlony we wtorek, 30 czerwca o godzinie 18.30. W naszym konkursie można wygrać 2 pojedyncze bilety na pokaz tego filmu w Cinema Lumiere. Wystarczy do 28 czerwca do godz. 20.00 wysłać do nas mailem na adres: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: W jakich filmach zagrała Awkwafina? Podaj trzy tytuły. Zwycięzców wylosujemy.

Pojedynczy bilet otrzymują: Agnieszka Malka i Magda Olszewska. Gratulujemy!

Cykl KINO KONESERA objęty jest patronatem medialnym portalu NIEBYWAŁE SUWAŁKI.

Leave a Reply