W niedzielny wieczór (14 czerwca) Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zakończył kolejny sezon artystyczny. Po trzech miesiącach przerwy aktorzy powrócili na scenę, aby zagrać spektakl „Wszystko w rodzinie”.

Od września zespół artystyczny Teatru Dramatycznego zagrał 294 spektakle, które obejrzało 43
652 widzów. Od jesieni, na scenach przy ulicy Elektrycznej odbyły się cztery premiery. We wrześniu widzowie mogli obejrzeć farsę Ray’a Cooney’a „Wszystko w rodzinie”, w reżyserii Witolda Mazurkiewicza. W październiku – z myślą o najmłodszych widzach – powstało przedstawienie „Koziołek Matołek”. Spektakl na podstawie utworu ”Przygody Koziołka Matołka” Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza w adaptacji Leona Moszczyńskiego wyreżyserował Michał Dąbrowski. Z okazji jubileuszu 75-lecia instytucji cały zespół aktorski zagrał w spektaklu „Samobójca” na podstawie dzieła Nikołaja Erdmana. Premiera przedstawienia w reżyserii Katarzyny Deszcz odbyła się w listopadzie. W styczniu widzowie mogli obejrzeć komedię „Naprzód, Freedonio!”. Sztukę Rogera Mortimera przeniósł na białostocką scenę Andrzej Mastalerz.

Wszystko w rodzinie:

Naprzód, Freedonio!:

– Kończymy sezon artystyczny, który niestety nie przebiegł tak, jakbyśmy to sobie wymarzyli. Przerwaliśmy pracę nad nowymi spektaklami. Nie odbyły się wszystkie zaplanowane premiery. Cieszymy się jednak, że oferta Teatru Dramatycznego wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów i mamy nadzieję na jak najszybsze spotkanie z naszą publicznością –
podsumowuje Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego. W mijającym sezonie Teatr Dramatyczny realizował aż cztery projekty dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Województwa Podlaskiego. Na przełomie września i października instytucja już po raz trzeci zorganizowała przegląd „Kierunek Wschód III”. Do Białegostoku ponownie przyjechały teatry z krajów Europy Wschodniej, Partnerstwa Wschodniego, ale także artyści dotykający w swoich spektaklach tematyki pogranicza. W trakcie ubiegłorocznego wydarzenia wystąpiły m.in. Narodowy Akademicki Teatr im. Iwana Franki z Kijowa na Ukrainie, Narodowy Teatr Akademicki im. Janki Kupały z Mińska na Białorusi, Teatr OKT/Wilno z Litwy, czy Republikański Teatr Białoruskiej Dramaturgii w Mińsku na Białorusi.

W październiku odbyła się premiera spektaklu dla najmłodszych „Koziołek Matołek, Węgierka i Olek”. Tym razem najsłynniejsza polska koza zawitała na Podlasie. W ramach ministerialnego dofinansowania Koziołka Matołka mogły poznać m.in. dzieci mające na co dzień, utrudniony dostęp do oferty kulturalnej oraz podopieczni ośrodków Caritas i ELEOS. Teatr wydał także specjalną książeczkę dla najmłodszych „Koziołek Matołek, Węgierka i Olek”. Także w październiku odbyły się szkolenia w ramach zadania „Teatr – Lubię to!”. Teatr Dramatyczny przygotował program, który miał pomóc ponad 100 nauczycielom podnieść ich umiejętności i kwalifikacje w pięciu obszarach tematycznych. Dzięki spotkaniom z reżyserami i aktorami, pedagodzy nauczyli się lepiej rozumieć spektakl teatralny, jak poprowadzić koło teatralne, jak stworzyć szkolne przedstawienie, a także mieli okazję rozwinąć swoje umiejętności w zakresie recytacji i emisji głosu. Wiedza praktyczna i teoretyczna zostały zebrane w zeszytach teatralnych, które w wersji elektronicznej dostępne są na stronie internetowej teatru. Partnerem projektu było Kuratorium Oświaty w Białymstoku oraz Centrum Edukacji Nauczycieli.
Partnerem obydwu projektów był także Instytut Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku. Teatr oraz Instytut od ponad roku współpracują zarówno na płaszczyźnie naukowej, jak i dydaktycznej. Współpraca ta zaowocowała m.in. organizacją ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „Kultura w Polsce w XXI wieku. Konteksty społeczne, kulturowe i medialne”. W tym roku ukaże się monografia podsumowująca to wydarzenie.

W kończącym się roku Teatr realizował także projekt „Archiwum cyfrowe Teatru Dramatycznego
im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku – etap II”. Partnerem zadania były Fundacja M.I.A.S.T.O. Białystok oraz Archiwum Państwowe w Białymstoku.W ramach zadania zostało zdigitalizowanych ponad 5000 elementów, wśród których znajdują się zdjęcia, afisze, plakaty, programy, ogłoszenia. Cyfrowe zasoby można oglądać w serwisie internetowym www.archiwum.dramatyczny.pl

Dodatkowym elementem realizacji zadania było wydanie folderu edukacyjnego „75 lat Teatru Dramatycznego”. Wydawnictwo zawiera rys historyczny autorstwa Marka Kietlińskiego – Dyrektora Archiwum Państwowego oraz wybrane zdjęcia poddane digitalizacji.

Teatr włączył się również w trwające obchody 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W listopadzie odbyła się premiera przedstawienia „Legiony to… Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej”” Spektakl z udziałem młodzieży oraz osób niewidomych i niedowidzących powstał w ramach projektu „Świętujmy razem 100-lecie Niepodległej – Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku dostępny”. Zadanie zostało dofinansowane ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej. Koalicjantami Teatru Dramatycznego byli VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta oraz Okręg Podlaski Polskiego Związku Niewidomych.

Przez cały mijający sezon Teatr Dramatyczny realizował także działania edukacyjne m.in.: lekcje teatralne i warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W sezonie artystycznym
2019/2020 pracowało osiem grup warsztatowych, w których uczestniczyło prawie 200 osób. Rekrutacja na kolejny sezon ruszy we wrześniu. Do marca w Pijalni Czekolady E. Wedel odbywały „Bajkowe Poranki”, w trakcie których aktorzy spotykali się z najmłodszymi widzami. Instytucja zorganizowała także konkurs dla młodzieży na scenariusz spektaklu o wydarzeniach z 1940 roku – „Wspomnienia o Katyniu”.

W kończącym się sezonie Teatr prezentował swoje spektakle również poza Białymstokiem. Aktorzy zagrali przedstawienie „Śmierć w Wenecji czyli czego najbardziej żałują umierający” w reżyserii Mikołaja Mikołajczyka w trakcie szóstej edycji Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie. „Zemstę” w reżyserii Henryka Talara obejrzeli widzowie Narodowego Ukraińskiego Teatru Dramatycznego im. Marii Zańkowieckiej w Lwowie. W marcu białostoccy artyści zagrali w Rzeszowie spektakl „Obława” w reżyserii Jana Nowary.

W trakcie wprowadzonego stanu epidemii, Teatr Dramatyczny pozostawał w stałym kontakcie ze swoimi sympatykami dzięki aktywności w mediach społecznościowych. Pełni inwencji twórczej aktorzy białostockiej sceny stworzyli szereg filmów promujących akcję „#zostańwdomu”. Widzowie mieli okazję obejrzeć online nagrania spektakli: „Zapiski oficera Armii Czerwonej” oraz „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”. Aktorzy regularnie spotykali się z najmłodszymi widzami w trakcie niedzielnych „Bajkowych Poranków”. Ponadto aktor Patryk Ołdziejewski zaprosił na wydarzenie „Koncert online. Patryk live”. Za pomocą Internetu, artyści z Białegostoku połączyli swoje siły z aktorami z Narodowego Teatru Akademickiego im. Janki Kupały w Mińsku na Białorusi. Reprezentanci dwóch scen „na żywo” wspólnie przeczytali „Pana Tadeusza”. Czytanie fragmentów najsłynniejszego dzieła Adama Mickiewicza wyreżyserowała Alena Ghannom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj