Tegoroczni czerwcowi emeryci będą mieli ustalana świadczenia na podobnych zasadach jak w maju, czyli korzystniej dla wnioskujących. To Tarcza Antykryzysowa 3.0 wprowadziła możliwość zastosowania takiego przeliczenia.

Tarcza Antykryzysowa wprowadziła korzystne rozwiązanie, dzięki któremu osoby, które zdecydują się przejść na emeryturę w czerwcu br., wysokość ich świadczenia będzie mogła zostać ustalić tak, jak gdyby było to w maju, jeśli będzie to dla nich korzystniejsze.

– Do tej pory czerwcowe emerytury były obliczane z zastosowaniem jedynie rocznej waloryzacji. Zmiana ta polega na tym , że w tym roku będzie miała zastosowanie dodatkowa waloryzacja kwartalna – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Ta do tej pory obowiązująca niekorzystna waloryzacja powodowała że osoby, które składały wniosek o emeryturę w czerwcu, otrzymywały świadczenie niższe, niż gdyby złożyły dokumenty w maju czy lipcu.

– Od wprowadzenia zreformowanych emerytur, do obliczenia których uwzględnia się kapitał początkowy i zgromadzone składki, Zakład Ubezpieczeń Społecznych doradzał klientom, aby jeśli to możliwe nie przechodzili na to świadczenie w czerwcu, lecz poczekali chociaż jeden miesiąc do lipca. W tym roku takie przestrogi już nie są konieczne – dodaje rzeczniczka.

Wysoki wskaźniki waloryzacji

Zgodnie z obwieszczeniem ministra rodziny w czerwcu stany kont ubezpieczonych, zawierające kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne oraz kapitału początkowego, wzrosną o 8,94 proc. Z kolei zgodnie z komunikatem prezesa GUS stany subkont wzrosną o 5,73 proc. Rok temu waloryzacja konta wyniosła 9,2 proc., zaś subkonta 5,01 proc.

Wskaźnik waloryzacji konta ustalany jest na bazie inflacji i tempa wzrostu przypisu składek emerytalnych. Natomiast subkonta waloryzowany jest zgodnie z przeciętnym wzrostem nominalnego PKB za ostatnie 5 lat. – Przeprowadzana w czerwcu waloryzacja jest bardzo istotna, gdyż stan konta i subkonta osiągnięty przez daną osobę w momencie przejścia na emeryturę służy do obliczenia wysokości jej emerytury. Im wyższy wskaźnik waloryzacji tym wyższą otrzymamy emeryturę – dodaje Katarzyna Krupicka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj