Przejmujący obraz, ważny temat – „Nędznicy” nie pozostawią widzów obojętnymi. Film wyświetlany będzie w Cinema Lumiere od 3 lipca.

Reżyser Ladj Ly na przedmieściach dorastał, zna i rozumie problemy ludzi tam mieszkających. Te kwestie przedstawił w dokumentach, które odbiły się szerokim echem – „Go Fast Connection” i „A Voix Haute”. W swoim fabularnym debiucie ponownie powraca na przedmieścia, by pokazać codzienność ludzi tam żyjących, problemy z jakimi muszą się borykać, to jak są odbierani i traktowani przez osoby z zewnątrz.

Warto wyjaśnić, że owe przedmieścia to nie idylliczna okolica przywołująca na myśl sielskie klimaty. Montfermeil to niewielkie miasteczko w aglomeracji paryskiej, w którym dominują blokowiska. Mieszkają tu przede wszystkich imigranci, ludzie o niskim statusie ekonomicznym. W takim właśnie miejscu rozgrywa się akcja „Nędzników”. Tytuł nieprzypadkowo nawiązuje do dzieła Victora Hugo – w Montfermeil urodził się „atom Paryża”, Gavroche. Sam film także przedstawia podobnych bohaterów – dzieci i młodzież ze stygmatyzowanego środowiska. Zepchnięci na margines społeczni, poddani opresji starają się walczyć z poczuciem beznadziei, znaleźć miejsce dla siebie.

Choć film nawiązuje do nurtu cinéma de banlieue („kino przedmieść”), ale pokazuje, że życie ludzi tam mieszkających to ważna kwestia dla całego społeczeństwa. Nie buduje muru między antagonistami. Historia rozgrywająca się w rodzinnym miasteczku reżysera pokazuje konflikt między trzema policjantami patrolującymi przedmieścia Paryża, wśród których jest przybyły z prowincji brygadier Stéphane Ruiz, a mieszkańcami ich rewiru. Ogniskiem zapalnym wydarzeń jest akcja ujęcia nastoletniego Issy, który dla żartu zabrał z wędrownego zoo małe lwiątko. Sytuacja wymyka się spod kontroli, gdy jeden z policjantów przypadkowo rani małego uciekiniera. Starcie słowo przeciw słowu może mieć rozmaity przebieg, ale to zdarzenie zostało udokumentowane – kolega poszkodowanego ma nagranie wykonane dronem. Rozpoczyna się walka – dosłownie i w przenośni…

Rewelacyjny debiut został gorąco przyjęty – film docenili krytycy, zdobył też nominacje do Oscara i Złotego Globu. „Nędznicy” to zwycięzca Nagrody Jury w Cannes i laureat Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii Odkrycie Roku, zdobywca 12 nominacji do Cezarów i trzech statuetek Lumières Awards (w tym dla najlepszego filmu). Reżyser oddał głos samym mieszkańcom Montfermeil – wiele ról kreują aktorzy nieprofesjonalni, dzieci, młodzież. Warto obejrzeć „Nędzników” – poruszający, mocny obraz, którego mroczne zakończenie zmusza do refleksji – i działania.

„Nędzników” można będzie zobaczyć od 3 lipca do 9 lipca. W naszym konkursie można wygrać 2 pojedyncze bilety na pokaz tego filmu w Cinema Lumiere. Wystarczy do 1 lipca do godz. 20.00 wysłać do nas mailem na adres: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Jakie inne filmy zaliczane są do nurtu kino przedmieść? Podaj trzy tytuły. Zwycięzców wylosujemy.

Bilety otrzymują: Małgorzata Wasilewska i Andrzej Orłowski. Gratulujemy!

Leave a Reply