Warsztaty Dawnych Rzemiosł i Kultury, czyli XVI Jaćwieski Festyn Archeologiczny odbędzie się w Szwajcarii w dniach 4 – 5 września. Na odwiedzających czeka masa atrakcji, m. in.: pokazy walk wojów, lepienie naczyń i ozdób, bębniarstwo, dawne tkactwo, kowalstwo, jubilerstwo, gry i zabawy.

Szwajcaria, rezerwat „Cmentarzysko Jaćwingów”, północne przedmieścia Suwałk, Studzieniczne 10, współrzędne GPS: N 54°9’4.4”, E 22°57’50.4”. W dniach: 4 września 2020 (piątek), godz. 14.00-19.00; 5 września 2020 (sobota), godz. 11.00-18.00. Wstęp bezpłatny.

Po wielu latach przerwy Jaćwieski Festyn Archeologiczny został reaktywowany dzięki środkom z Unii Europejskiej w ubiegłym roku. Przyzwyczailiśmy się do tego, że to impreza letnia, jednak nie tylko współczesnym Jaćwingom koronawirus pokrzyżował plany. Ale jak przystało na walecznych wojów, nie składają oni broni i zapraszają do udziału w Festynie na początku września.

Od 1999 roku Muzeum Okręgowe w Suwałkach, przy współpracy Bractwa Jaćwingów Pera Sudinoi, litewskiego Klubu Archeologii Doświadczalnej „Pajauta” oraz Projektu VPP organizuje w przepięknej scenerii Uroczyska Białorogi w Szwajcarii koło Suwałk, w sąsiedztwie rezerwatu Cmentarzysko Jaćwingów, festyny archeologiczno-historyczne. Każda z tych dorocznych imprez jest odmienna, co roku zmienia się program, pojawiają się nowi wykonawcy. Niezmienne pozostają tylko szczególna atmosfera i okazja do dobrej zabawy w kontakcie z nauką.

Festyn jest doskonałym przykładem wdrożenia w życie archeologii eksperymentalnej. Podczas wydarzenia odtwarzane i demonstrowane są dawne rzemiosła, życie codzienne w pradziejach i okresie wczesnohistorycznym, metody walki. Uczestnicy imprezy mogą nabyć nie tylko atrakcyjne pamiątki, ale i spróbować samodzielnie: łupania i obróbki krzemienia, wyrobu narzędzi krzemiennych i kamiennych, kuchni w pradziejach i okresie wczesnohistorycznym, garncarstwa oraz lepienia naczyń i ozdób, wypalania i hartowania naczyń glinianych, obróbki drewna, starożytnego warsztatu stolarskiego, plecionkarstwa, bębniarstwa, dawnego tkactwa i wyrobu odzieży, starożytnego skórnictwa, metalurgii i odlewnictwa, wytopu żelaza w dymarce, kowalstwa, jubilerstwa, złotnictwa, produkcji ozdób pradziejowych, wyrobu paciorków szklanych, wyrobu łodzi dłubanek, antycznych gier i zabaw, strzelania z łuku, rzutu oszczepem. Będzie też okazja do obejrzenia broni i uzbrojenia oraz strojów i wyposażenia wojów we wczesnym średniowieczu. Tradycyjnie już waleczni wojownicy zmierzą się podczas Turnieju Wojów o Skarb Skomanda, z bardzo cennymi nagrodami.

W programie znalazło się również zwiedzanie z przewodnikiem cmentarzyska kurhanowego z pierwszych wieków naszej ery w Szwajcarii (wycieczki będą się odbywały cyklicznie, po skompletowaniu grupy chętnych). Szczegółowy program można znaleźć w naszym kalendarium oraz w linku poniżej.

Warsztaty dawnych rzemiosł i kultury – XVI Jaćwieski Festyn Archeologiczny Szwajcaria 2020

Fot. archiwum Niebywałych Suwałk – Festyn w Szwajcarii

Informacje o dojazdach:

Szwajcaria, rezerwat Cmentarzysko Jaćwingów, leży 7 km na północ od centrum Suwałk (łatwy dojazd drogą E-8 w kierunku Budziska, a także możliwość wycieczki pieszej lub rowerowej). Kursują tam również autobusy komunikacji miejskiej. W pobliżu festynu znajdują się oznakowane miejsca parkingowe dla samochodów osobowych. Autobusy, po wysadzeniu podróżnych, powinny wycofać się na parkingi w Suwałkach lub Jasionowie. Proszę uważać, szczególnie na dzieci, jest to ruchliwa trasa międzynarodowa!

Impreza dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Imprezę zorganizowano przy współpracy organizacyjnej i finansowej Urzędu Miejskiego w Suwałkach, Nadleśnictwa Suwałki, Zarządu Dróg i Zieleni oraz Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach.

Fundatorem nagrody głównej w Turnieju Wojów jest ZWM Dojnikowscy Sp. J. w Suwałkach.


*** Koronawirus ***
Impreza odbywa się na świeżym powietrzu, zagrożenie epidemiologiczne jest więc znikome. Nie zwalnia to jednak z zachowania szczególnej ostrożności i bezwzględnego stosowania się do przepisów sanitarnych. Prosimy o zachowanie na placu bezpiecznego dystansu 2 m. W przypadku uczestnictwa w pokazach interaktywnych, związanych ze zmniejszeniem dystansu, zwiedzających obowiązuje maseczka ochronna (we własnym zakresie). Przy każdym stoisku zapewnione będą środki do dezynfekcji i rękawice jednorazowe.

Festyn Archeologiczny powrócił do Szwajcarii (foto)

Moda z pradziejów w Muzeum Okręgowym w Suwałkach

Jaćwingowie bardziej znani

Wystawa “Jaćwingowie zapomniani wojownicy” od dziś w Resursie (audio)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj