Na zakup 15 autobusów napędzanych gazem CNG, system informacji pasażerskiej i rowery miejskie miasto pozyskało prawie 26 mln zł dofinansowania. Przetargi na pojazdy zostały już rozstrzygnięte. Teraz w planach jest budowa stacji umożliwiającej ich tankowanie. Realizacja inwestycji i zakup gazu na 10 lat pochłonie niemal 21 mln złotych.

Przedmiotem zamówienia ogłoszonego pod koniec 2019 roku była dostawa 15 fabrycznie nowych autobusów zasilanych sprężonym gazem ziemnym CNG w tym: 3 autobusy typu midi, 11 autobusów typu maxi, 1 autobus typu mega. Przetargi na autobusy maxi i mega wygrały firmy: AutoSan, który za kwotę 14 368 860 zł dostarczy 11 autobusów typu maxi i Solaris Bus, który za kwotę 1 783 500 zł dostarczy 1 autobus typu mega. Z kolei 3 autobusy gazowe typu midi za kwotę 4,1 mln zł dostarczy firma Scania Polska.

– Wybraliśmy autobusy napędzane gazem CNG, więc konieczna jest budowa stacji, gdzie będzie można tankować te autobusy. Ogłoszony dwukrotnie przez PGK w Suwałkach przetarg przyniósł niekorzystne rozwiązania z uwagi na wysokie ceny gazu, które narzuca monopolista, czyli państwowa spółka PGNiG. Będziemy mieli ekologiczną, ale niestety droższą w utrzymaniu komunikację miejską – informuje Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. Miasto na realizację zamówienia przeznaczyło kwotę 18,4 mln złotych. Jedyny oferent, który zgłosił się do udziału w przetargu, zaproponował niemal 21 mln złotych za realizację zamówienia. Mimo to, spółka PGK rozstrzygnęła przetarg na jego korzyść.

Wspomniana stacja powstanie na terenie PGK, przy ul. Sejneńskiej 82. Powinna zostać uruchomiona do połowy marca 2021 r. Będzie to stacja otwarta – poza pojazdami miejskimi będą mogli tankować CNG również przedsiębiorcy oraz mieszkańcy Suwałk i okolic.

Ekoautobusy dostarczą AutoSan i Solaris Bus

1 KOMENTARZ

Leave a Reply