Konkurs na wyliczankę z suwalskim akcentem – Biblioteka Publiczna zaprasza do udziału

0
221
Konkurs Suwalskie Wyliczanki - Biblioteki Publicznej w Suwałkach

Kolejna ciekawa propozycja dla twórczych miłośników języka polskiego – Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach oraz Stowarzyszenie Kulturalne Bibliofil zapraszają do udziału w konkursie „Suwalskie wyliczanki”.

Od kilkunastu lat kreatywne osoby mogą próbować swych sił w formułowaniu limeryków, które zgłoszone do konkursu „Suwalskie limeryki latem” walczą o docenienie, nietuzinkowe laury i nagrody. Konkurs wyliczanek dotyczący to nowa propozycja, a inicjatywa ta wiąże się z ciekawym upamiętnieniem, uczczeniem wyjątkowego jubileuszu – 300-lecia miasta Suwałk. Rocznicowe działania obejmują rozmaite dziedziny, w tym właśnie literackie zmagania w takiej nietypowej formie.

Wyliczanki kojarzą się nam z dziecięcymi zabawami, podwórkowymi grami, ale te rytmiczne rymowanki mają niezwykłą zdolność zapadnia w pamięć. Choć mijają lata, my wciąż pamiętamy zabawne wierszyki pomagające wyznaczyć kapitanów drużyn czy osobę, która będzie ciuciubabką lub berkiem. Teksty przywołujące suwalskie realia byłyby cennym elementem budującym u najmłodszych poczucie lokalnego patriotyzmu.

To konkurs dla wszystkich – niezależnie od wieku możemy spróbować swych sił w formułowaniu wpadających w ucho wyliczanek. Warto tworząc je pokusić się o powiązanie ich z Suwałkami, a szczególnie z piękną rocznicą grodu nad Czarną Hańczą – jubileuszem 300-lecia. Takie elementy będą przez jurorów dodatkowo punktowane.

Prace konkursowe (wcześniej niepublikowane i nienagradzane) należy dostarczyć do 30 września 2020 r. na adres: metodyka@bpsuwalki.pl. Przewidziane zostały atrakcyjne nagrody dla laureatów, a wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe dyplomy. Więcej informacji o konkursie znaleźć można na stronie internetowej Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach.

Konkurs jest organizowany w ramach zadania „Literackie 300-lecie Suwałk” współfinansowanego z budżetu Miasta Suwałk.

Leave a Reply