10 października w Studzienicznej koło Augustowa odbył się ostatni wyścig cyklu Maratony Kresowe 2020.  W tym trudnym dla organizatorów sezonie udało się przeprowadzić większość z zaplanowanych zawodów. Ze względu na ograniczenia sanitarne pierwsze wyścigi odbyły się w formule „wirtualnej” oraz „solo”.

Źródło: MTB Suwałki

Począwszy od Michałowa osiem ostatnich edycji to już rywalizacja bezpośrednia. Na zakończenie sezonu zawodniczki i zawodnicy rywalizowali na płaskiej i łatwej technicznie trasie przebiegającej w całości na terenie Puszczy Augustowskiej. Nie był to jednak łatwy wyścig. Niektórzy próbowali wykorzystać ostatnią szansę na poprawienie lokat w klasyfikacji generalnej całego cyklu. Stąd też wysokie tempo, sporo nerwowości i upadków.

Na starcie w Studzienicznej zameldował się szeroki skład zawodniczek i zawodników MTB Suwałki, zamykający się liczbą 20 osób. Przełożyło się to na 9 miejsc na podium w rywalizacji indywidualnej.

Na najdłuższym dystansie (maraton 54 km) kolejny wielki sukces odniósł Michał Przekop. Michał zajął 2 miejsce, przegrywając tylko z Marcinem Białobłockim, byłym zawodowcem  i mistrzem Polski w jeździe na czas z 2015 roku. Oczywiście w swej kategorii wiekowej  M2 nie miał sobie równych.

Na dystansie półmaratonu (27.5 km) miejsca na podium zdobyli: Zofia Rowińska –2 miejsce w kategorii K1; Małgorzata Walendzewicz – 2 miejsce w kategorii K4; Dariusz Klin – 1 miejsce w kategorii M7; Mikołaj Szeliga – 2 miejsce w kategorii Junior Młodszy; Olaf Chmielewski – 3 miejsce w kategorii Junior Młodszy; Dariusz Tasior – 3 miejsce w kategorii M4; Antoni Wincza – 3 miejsce w kategorii M5. Znakomite wyniki indywidualne dały też 2 miejsce MTB Suwałki.

Punkty dla drużyny zdobyli: Mikołaj Szeliga – 999, Olaf Chmielewski – 992, Marcin Gościński – 989, Dariusz Tasior – 974.

Po dekoracji poszczególnych kategorii wiekowych, przyszedł czas na podsumowanie całego sezonu i nagrodzenie zwycięzców klasyfikacji generalnej 2020. Do tej klasyfikacji liczyło się pięć najlepszych wyników. I tak: Zofia Rowińska zajęła 2 miejsce w kategorii K1; Maria Czokajło – 2 miejsce w kategorii K3; Małgorzata Walendzewicz – 2 miejsce w kategorii K4; Justyna Balcer – 3 miejsce w kategorii K2; Antoni Wincza zajął 1 miejsce w kategorii M5; Dariusz Klin – 1 miejsce w kategorii M7; Mikołaj Szeliga – 2 miejsce w kategorii Junior Młodszy; Dariusz Tasior – 3 miejsce w kategorii M4; Andrzej Bąkała – 3 miejsce w kategorii M5.