Home Staging to pojęcie istniejące od lat 70. XX wieku. Swoje korzenie ma w USA. Barbara Schwarz zauważyła, że nieruchomości specjalnie przygotowane pod klienta sprzedają się szybciej i za wyższą cenę. Właśnie tym jest branża home stagingu. Profesjonalnym przygotowaniem nieruchomości pod sprzedaż lub wynajem, tak, by trafić do klienta idealnego. A to wszystko przy jak najniższych kosztach.

Materiał partnera.

Autor: Marta Janiszewska, Home Staging

Home Staging w praktyce

Wiele osób może sobie pomyśleć, że to tylko układanie poduszek, wieszanie zasłonek i stawianie wazoników. Nic bardziej mylnego. Proces jest bardziej złożony. Zaczynamy od konsultacji, podczas których ustalane są oczekiwania inwestora, czyli osoby sprzedającej, bądź wynajmującej oraz przede wszystkim – określany jest potencjał nieruchomości, rzeczy do zrobienia i grupa docelowa. Następnie home stager przystępuje do tworzenia całej koncepcji i listy zakupów. To ciągłe działanie z kosztorysem. Przecież celem jest jak najwyższy zysk, a nie jak najwyższe koszty. Zazwyczaj trzeba odmalować ściany, czasami coś naprawić. Staramy się wykorzystać to, co już mamy, tak, by koszty zostały zoptymalizowane. Stylizacja wnętrz, tzw. ubieranie ich to wisienka na torcie, która robi efekt wow.

Po co to wszystko?

Ludzie kupują oczami! A pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz. Żeby maksymalnie przyspieszyć proces sprzedaży lub wynajmu, dzięki czemu nie tylko zarabiasz na nieruchomości, ale również nie tracisz za kolejne miesiące pustostanu, musisz wyróżnić się wśród setek innych ofert. Możesz to zrobić dobrymi zdjęciami. Oczywiście chodzi mi tu o to, żeby zostały zrobione w odpowiedni sposób, ale przede wszystkim liczy się to, co na tych zdjęciach jest pokazane. A im lepiej przygotowana nieruchomość, tym lepsze zdjęcia.


Dlaczego warto skorzystać z usługi Home Stagingu?

Kilka powodów pojawiło się już wyżej. Takich jak: szybsza transakcja (średnio dwukrotnie), wyższy zysk, który dochodzi nawet do 10-15 %, a na sprzedaży nieruchomości wartej 250 000 zł to 25 000 – 37 500 zł większy zarobek. Kolejnym powodem przemawiającym za skorzystaniem z usługi Home Stagingu jest fakt, że przynajmniej 95% osób szuka mieszkania na wynajem czy kupno wyłącznie w Internecie, więc warto wyróżnić się właśnie tam.

Co jeszcze? Większość osób kompletnie nie potrafi sobie wyobrazić potencjału nieruchomości, przez co może po prostu zrezygnować z oglądania jej. To, że Ty jesteś przekonany jak wiele można w niej zmieścić, jak ładnie urządzić, będzie powstrzymywało Cię przed obniżeniem ceny, a w efekcie końcowym – przez kolejne miesiące płacisz za pustostan lub po prostu stoisz w miejscu, czekając na odpowiedniego zainteresowanego. Podobnie ma się sytuacja z argumentem, że przecież ktoś sobie będzie chciał urządzić po swojemu. Oczywiście, że tak, ale tu nie chodzi o to, co ktoś zrobi później, ale o to, by przykuć uwagę poszukujących, by patrząc na zdjęcie w ogłoszeniu, a później oglądając nieruchomość – potrafili sobie wyobrazić siebie właśnie w tych wnętrzach, i przede wszystkim chodzi o to, by sprzedać lub wynająć szybko i z jak największym zyskiem. Trzeba to sobie po prostu przekalkulować.


Ile to kosztuje?

Cóż… nie oszukujmy się. Nie da się tego zrobić za darmo. Home stager dąży do najniższych koniecznych do poniesienia kosztów, ale wszystko zależy od stanu wyjściowego nieruchomości i od tego, co jest konieczne do zrobienia, jak np. usunięcie usterek czy malowanie. Koszt przygotowania nieruchomości może się bardzo różnić – przede wszystkim w zależności od jej metrażu. Pomijając drobny remont, im więcej metrów, tym więcej potrzeba wyposażenia i dodatków. Do tego dochodzi jeszcze cena samej usługi.

A teraz konkretniej. Ile to łącznie Cię wyniesie? Zazwyczaj kompleksowe przygotowanie nieruchomości dochodzi maksymalnie do 3% jej wartości. Znów posłużę się mieszkaniem za 250 000 zł. 3% to 7500 zł.

Zastanów się teraz, o ile zazwyczaj trzeba obniżać cenę ofertową sprzedawanego mieszkania, lub ile stracisz, czekając na nowego najemcę i o ile możesz podnieść swoją cenę.

Home Staging to doskonałe uzupełnienie rynku nieruchomości, które w Polsce już zagościło na dobre i coraz więcej osób prywatnych, inwestorów i biur nieruchomości docenia jego efekty. W Suwałkach jest to całkowita nowość.

Planujesz sprzedać swoje mieszkanie lub dom i chcesz maksymalnie przyspieszyć ten proces, nie obniżając ceny? Chcesz wynająć mieszkanie lub dom, zapewniając najemcom dobre warunki i zarabiać na tym więcej?

Zapraszam Cię do zapoznania się z ofertą na janiszewskamarta.pl

Znajdziesz tam dokładne informacje, możliwości współpracy i formularz kontaktowy, który pozwoli mi na indywidualną wycenę.

Leave a Reply