W Augustowie, gminach Raczki, Suwałki, Wiżajny, Puńsk, Krasnopol, Jeleniewo i Filipów pojawią się panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Z kwoty 57 mln zł na inwestycje w całym regionie na Suwalszczyznę trafi dotacja w wysokości prawie 10 mln złotych.

Dotacje z funduszy europejskich otrzyma prawie 50 podlaskich gmin, będzie to możliwe dzięki niemal dwukrotnemu zwiększeniu budżetu konkursu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, w którym można było starać się o dotacje na niewielkie instalacje montowane na dachach prywatnych domów.

Na wsparcie takich projektów przeznaczono pierwotnie 30 mln zł z funduszy unijnych, ale dzięki decyzji zarządu województwa budżet konkursu został prawie dwukrotnie zwiększony – do 57 mln zł.

– Dzisiaj zarząd województwa podjął decyzję o dofinansowaniu 47 inwestycji w odnawialne źródła energii. Dzięki temu gminy będą mogły sfinansować zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych i solarnych na budynkach mieszkalnych należących do mieszkańców – poinformował podczas konferencji prasowej online marszałek Artur Kosicki. – To jest inwestycja w ochronę środowiska, ale nie tylko. Dzięki tym instalacjom gospodarstwa domowe będą mogły zaoszczędzić znacznie na rachunkach za energię. Na konkurs pierwotnie zostało przeznaczonych 30 mln zł, decyzją zarządu zwiększyliśmy pulę pieniędzy i uwzględniliśmy wnioski gmin na kwotę 57 mln zł – dodał.

W województwie powstanie 627 sztuk nowych kolektorów słonecznych oraz 2 758 sztuk nowych instalacji fotowoltaicznych. Szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych CO2 – wyniesie 9 354,44 ton.

Nie wszystkim miastom, gminom i organizacjom biorącym udział w konkursie, udało się uzyskać dotację. Miasto Suwałki, Białystok, gmina Przerośl czy Lokalna Grupa Rybacka Pojezierze Suwalsko-Augustowskie mimo pozytywnej oceny projektów, nie otrzymały dofinansowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj