Ostatni tydzień przyniósł wyjątkowe zainteresowanie tematem budowy dróg ekspresowych w naszym regionie. Główny wątek spotkań i korespondencji stanowił przebieg Via Carpathii – czy przez Ełk, czy jednak przez Raczki, Sztabin i Suchowolę. Głos w tej sprawie zabrał również poseł PiS, Jarosław Zieliński.

Poseł wystosował do premiera Mateusza Morawieckiego interpelację w sprawie budowy drogi ekspresowej na odcinku Białystok – Augustów. W swoim piśmie Jarosław Zieliński podnosi kwestię wykluczenia komunikacyjnego północnej części województwa. Poseł wrócił w interpelacji do historii, wspominając, że za rządów PiS w latach 2005 – 2007 droga była przewidziana jako ekspresowa, zaś zmiana przebiegu Via Baltiki, przeprowadzona za rządów PO i PSL, spowodowała pominięcie „ósemki” na liście dróg ekspresowych i wyznaczenie jej do przebudowy do parametrów drogi 2+1. Stąd też reakcja posła i jego wniosek o przeprowadzenie korekty.

Jarosław Zieliński pisze również o analizach wariantów przebiegu Via Carpathii, jednak skłaniając się ku wersji jej przebiegu śladem drogi S8. Poseł wskazuje jednak, że istnieje zasadność budowy drogi ekspresowej również na odcinku Ełk – Knyszyn – Białystok, aby połączyć Białystok i Olsztyn, jako sąsiadujące ze sobą stolice województw.

Poseł pyta premiera o możliwość ponownego wpisania drogi Augustów – Białystok na listę dróg ekspresowych oraz o perspektywę czasową realizacji tej inwestycji, jak i środki, z których prace mogłyby zostać sfinansowane.

Zapoznaj się z treścią interpelacji – Interpelacja_droga ekspresowa Białystok Augustów

Jest petycja za przebiegiem Via Carpathii przez Augustów i Sztabin

Przebieg trasy Via Carpathia nie jest przesądzony. Trwa analiza wariantu przez Raczki, Augustów i Sztabin

Poseł Tyszkiewicz: Via Carpathia tylko śladem S8

Co dalej z Via Carpathią? Radni przyjęli stanowisko

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj