Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku dokonał digitalizacji kolejnych materiałów znajdujących się w archiwum artystycznym instytucji. W 2020 roku zbiór został wzbogacony o 10 000 obiektów.

Archiwum cyfrowe Teatru Dramatycznego powstało dwa lata temu. W 2020 roku, już po raz trzeci, instytucja dokonała digitalizacji wybranych materiałów. Było to możliwe dzięki dotacji Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Kultura cyfrowa”. Wsparcia udzielił też Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

– Ideą, która nam przyświecała, kiedy wpadliśmy na pomysł stworzenia archiwum cyfrowego, była chęć ocalenia od zapomnienia pamiątek po spektaklach, które od 1944 roku były grane na
naszych scenach. Cieszymy się, że nasz pomysł zyskał przychylność Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i możemy kontynuować prace nad stworzeniem cyfrowej bazy przedstawień. Obecnie nasz zbiór liczy już ponad 15 000 elementów – mówi Martyna F. Zaniewska, zastępca dyrektora Teatru Dramatycznego.

Na stronie www.archiwum.dramatyczny.pl można obejrzeć cyfrowe wersje afiszy, plakatów, programów, ogłoszeń, a także zdjęcia ze spektakli, które grane były w Teatrze Dramatycznym na przestrzeni ponad 70 lat. Zadanie „Archiwum cyfrowe Teatru Dramatycznego im. Aleksandra
Węgierki w Białymstoku – etap III” realizowane było we współpracy z Fundacją M.I.A.S.T.O. Białystok oraz Archiwum Państwowym w Białymstoku.

Projekt promuje spot z udziałem reżysera prof. Waldemara Śmigasiewicza, który na scenie białostockiego teatru zrealizował m.in. spektakl: „Jonasz i błazen” (1981), „Iwona, księżniczka
Burgunda” (1982, 1999), „Krzesła” (1987), „Boy. Kabaret” (1999),  „Żelazna konstrukcja” (1999), „Tango” (2001), „Moralność pani Dulskiej” (2001) oraz „Awantura w Chioggi” (2001).

Współpraca z Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku objęta jest patronatem portalu „Niebywałe Suwałki”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj