Trzy stypendia i osiem nagród w dziedzinie kultury odebrali w czwartek, 18 lutego w suwalskim Ratuszu laureaci zajmujący się twórczością artystyczną. W gronie tegorocznych stypendystów znaleźli się: Anna Szafranowska, Krzysztof Kowalewski i Izabela Giczewska.

– Stypendia i nagrody w dziedzinie kultury przyznawane są w naszym mieście od 2003 roku. Otrzymują je osoby zajmujące się twórczością artystyczną, tworzeniem i upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami. Wyróżnienia mają charakter finansowy i są bardzo ważną formą mecenatu, którą Miasto roztacza nad suwalskimi artystami. Stypendia i nagrody trafiają w ręce osób, których działania mają znaczący wpływ na sferę kultury w naszym mieście – przypomina Kamil Sznel, kierownik Biura Prezydenta Miasta.

Na realizację projektów stypendialnych w tym roku miasto przeznaczyło 50 tysięcy złotych. Środki te zostaną wykorzystane przez: Annę Szafranowską, animatorkę i menedżerkę kultury, instruktorkę prowadzącą m.in. Suwałki Gospel Choir i Zespół Śpiewu Tradycyjnego „Ancyjas” na „Śpiewnik Suwalski. Tradycyjne pieśni Suwalszczyzny na jazzową nutę”, czyli nagranie i wydanie płyty CD; Krzysztofa Kowalewskiego, filmowca na produkcję filmu dokumentalnego pt. „Stalag IF Sudauen – historia niemieckiego obozu jenieckiego w Suwałkach (1941-1944)” oraz Izabelę Giczewską, aktorkę i performerkę Teatru Węgajty na realizację projektu „Być może ojciec” – wydarzenie artystyczne łączące performance, teatr autobiograficzny i rzeźbę.

W puli przeznaczonej na nagrody w dziedzinie kultury znalazła się kwota 60 tys. złotych i pieniądze te trafią do: Studia Tańca RADOŚĆ działającego w Suwalskim Ośrodku Kultury pod kierunkiem Iryny Popovej; Anny Śliżewskiej – za osiągnięcia w zakresie edukacji tanecznej dzieci i młodzieży oraz stwarzanie im doskonałych warunków do dalszego rozwoju; Marleny Borowskiej, kameralistki, sopranistki, pedagoga wokalistyki – za niestrudzoną pracę i wytrwałość włożone w popularyzowanie oraz rozwój sztuki muzycznej w naszym mieście i regionie; Doroty Skłodowskiej – dziennikarki, redaktorki, animatorki i menedżerki kultury – za propagowanie i działanie na rzecz amatorskiego ruchu artystycznego w naszym mieście; Anny Cichosz – artystki plastyk, pedagoga, stylistki i projektantki za działania na rzecz upowszechniania kultury, promocji czytelnictwa i animacji działań kulturotwórczych; Zbigniewa Tanajewskiego – poety, redaktora, animatora kultury – w związku z jubileuszem 40-lecia pracy twórczej; Suwalskiego Chóru Kameralnego „Viva Musica” – w związku z 25-leciem pracy twórczej oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Suwalszczyzna” – w związku z 70-leciem istnienia.

Fot. UM w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj