W najbliższy piątek, 26 lutego będziemy mogli zobaczyć nową wystawę fotografii Kasi i Michała Hellerów pt. „Kryzys tożsamości”, której otwarcie nastąpi podczas 75.edycji Jam Session Wide Open, w Galerii „Austeria” w „Rozmarino” w Suwałkach o godz. 19:30.

Zdjęcia prezentowane na wystawie zostały zrobione wiosną 2020 roku, podczas pierwszej przymusowej izolacji społecznej. Autorzy fotografii mówią, że wystawa powstała spontanicznie i rodzinnie. Wiosną 2020 r., podczas rodzinnych spacerów po lesie, pojawiły się „maski naturalne”, stworzone z takich materiałów jak kora brzozy czy mech, a później maski skonstruowane z kredek i klocków lego, a nawet  ze znalezionej taśmy foliowej, ograniczającej gdzieś przestrzeń na ulicy. Tak powstałe maski stały się kanwą do serii fotografii portretowych, zrealizowanych w sposób zawodowy przez Michała Hellera, według stylizacji i charakteryzacji swojej żony – Kasi Heller. Wystawa, oprócz swoich wysokich walorów technicznych i estetycznych, które trzeba tu wyraźnie podkreślić, niesie ze sobą, nieustannie zadawane przez wielu z nas, pytanie o naszą najbliższą przyszłość – pytanie, które zadajemy coraz wyraźniej i głośniej. 

Projekt „Kryzys tożsamości” można było oglądać w Białymstoku na parkanie głównego wejścia do budynku Archiwum Państwowego w czasie wiosny i lata 2020 roku  (organizatorem była Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku).  Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia PAcamera CLUB – Mała Szkoła Fotografii, wystawę można zwiedzić w Ogrodzie Zimowym Galerii Austeria w Suwałkach. Wystawa będzie udostępniana z zachowaniem prawnych obostrzeń regulujących społeczny dostęp do instytucji kultury w Polsce.

MICHAŁ HELLER – Absolwent studiów fotograficznych na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Od dekady doświadczenia zdobyte na rynku komercyjnym wykorzystuje w fotografii teatralnej. Autor fotosów do kilkudziesięciu spektakli teatralnych i operowych. Na stałe związany z Operą i Filharmonią Podlaską (etat fotografa) i Teatrem Syrena w Warszawie. Zwycięzca prestiżowego Konkursu Fotografii Teatralnej organizowanej przez Instytut im. Z. Raszewskiego. Przed jego obiektywem stały największe gwiazdy polskich i europejskich scen operowych i estrad. Poza fotografią komercyjna prowadzi szeroką działalność wystawienniczą. Jest twórcą i kuratorem niezwykle popularnej Operowej Galerii Fotografii, działającej w latach 2015 – 2019. Obecnie z żoną Kasią prowadzi Internetową Galerię Fotografii Virturama, której misją jest udostępnianie i promocja fotografii w oparciu najnowsze techniki multimedialne.

Fot. Michał Heller

Leave a Reply