Na wieczór wypełniony muzyką i wspomnieniami z okazji urodzin Andrzeja Wajdy w sobotę, 6 marca zaprosił melomanów i wielbicieli twórczości filmowej nieżyjącego reżysera Suwalski Ośrodek Kultury.

Andrzej Wajda urodził się w Suwałkach 6 marca 1926 roku. W Suwałkach mieszkał tylko przez kilka lat, ale do miasta wciąż wracał. Był senatorem Ziemi Suwalskiej, tu realizował „Pana Tadeusza”, odbierał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Suwałk i pod koniec życia – wziął udział w uroczystości nadania sali Suwalskiego Ośrodka Kultury swojego imienia. Zmarł 9 października 2016 roku w Warszawie.

Trzeba wiele zrobić, aby dwie, trzy rzeczy po tobie pozostały… Andrzej Wajda

Sobotni koncert wspomnień był pierwszym wydarzeniem w Roku Andrzeja Wajdy w Suwałkach. Przed nami kolejne, między innymi festiwal filmowy, wystawa plakatów i multimediów. Jak zaznaczył honorowy patron koncert – Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk – uczynienie Andrzeja Wajdy patronem roku 2021 nad Czarną Hańczą to nie tylko okazja, aby przypomnieć twórczość reżysera, ale też szansa wypromowania Suwałk.

Obchodzimy Rok Andrzeja Wajdy w Suwałkach. Co w programie?

W trakcie wieczoru zobaczyliśmy fragmenty filmów Andrzeja Wajda wraz z muzyką na żywo w wykonaniu Suwalskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza. Koncert rozpoczął doskonale znany wszystkim Polonez z „Pana Tadeusza”, kolejny był Walc z „Ziemi obiecanej” – a na ekranie scena z udziałem Daniela Olbrychskiego, Andrzeja Seweryna i Wojciecha Pszoniaka. Tak, właśnie ta, gdy w filmie aktorzy mówią: (…) Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic. (…) To razem właśnie mamy tyle (…), żeby założyć wielką fabrykę. W programie znalazł się również Mazur  „Zemsty” i suita ze „Smugi cienia”. Pierwsza część koncertu była więc nie tylko wspomnieniem Andrzeja Wajdy, ale i hołdem złożonym twórczości Wojciecha Kilara. Między kompozycjami głosem Włodzimierza Ciborowskiego przywoływane zostały wspomnienia i zapiski Krystyny Zachwatowicz oraz Andrzeja Wajdy, pochodzące z książki „Andrzej i Krystyna Późne obowiązki” Witolda Beresia.

W drugiej części koncertu zabrzmiała muzyka klasyczna. Suwalska Orkiestra Kameralna wykonała Uwerturę z opery „Don Giovanni” Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Część I. Allegro con brio Symfonii losu, czyli V Symfonii c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena.

Fot. Niebywałe Suwałki oraz Waldemar Bury – www.elektronics-media.pl

Leave a Reply