Rafał Grząka jest absolwentem PSM I i II st. w Suwałkach, laureatem wielu konkursów, doświadczonym muzykiem, którego wykonania kompozycji na akordeon i bandoneon można usłyszeć na płycie „Reminiscences of Dark Streams”, nominowanej do nagrody Fryderyk 2021 w kategorii Album Roku Muzyka Koncertująca.

Utwory z płyty „Reminiscences of Dark Streams” (tutaj ją kupisz) zostały napisane przez Rafała Janiaka („Koncert na bandoneon  i orkiestrę kameralną”), Nikolę Kołodziejczyka („Koncert na saksofon, bandoneon i orkiestrę smyczkową”) oraz Tomasza Opałkę („Black streams”) z myślą o tym, że wykona je właśnie Rafał Grząka.

Album ten jest owocem inspiracji, jakie akordeon i bandoneon obudziły w kompozytorach młodego pokolenia związanych z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina. Rafałowi Grzące towarzyszą Chopin University Chamber Orchestra pod batutą Rafała Janiaka oraz doskonały saksofonista, Paweł Gusnar, którego suwalska publiczność również miała okazję usłyszeć na żywo.

Na płycie znajdują się kompozycje zamówione i prawykonane przez Rafała Grząkę w ramach programu MKiDN „Kolekcje – Zamówienia kompozytorskie”. Wybrany repertuar eksploruje bogactwo rozwiązań formalnych, brzmieniowych (również w obszarze dialogu instrumentów solowych z orkiestrą), harmonicznych, rytmicznych i ekspresyjnych. Splatają się w nim różne idiomy: południowoamerykański (silne inspiracje tangiem) i europejski (Janiak), jazzowy (Kołodziejczyk), witalistyczny (Opałka).

Szczególną okazję do zaprezentowania kunsztu solistów dają wirtuozowskie kadencje. „Z tętniących źródeł nowej muzyki wypływają – niczym strumienie – kompozycje z udziałem akordeonu, czerpiące inspiracje z różnych epok i różnych stron. Czasem się łączą, a czasem płyną osobno, ale razem tworzą bogaty i inspirujący system wzajemnych powiązań i oryginalnych brzmień” (Marta Dziewanowska-Pachowska).

Rafał Grząka ponownie w Suwalskim Ośrodku Kultury. Z muzyką filmową

Akordeonista Rafał Grząka zagrał filmowe hity (fotorelacja)

Leave a Reply