Prace nad filmem dokumentalnym o obozie jenieckim Stalag IF Sudauen, działającym na terenie Suwałk w latach 1941-1944, ruszyły pełną parą. Krzysztof Kowalewski, autor filmu, otrzymał na ten cel miejskie stypendium w dziedzinie kultury.

– Aktualnie kontaktujemy się z ludźmi, którzy będą nagrywani do filmu. Rozmawiamy z historykami, rodzinami świadków i osobami, które mogą coś wnieść do naszej produkcji. Nieustannie poszukujemy kontaktów do kolejnych osób, które miały styczność z obozem Stalag IF Sudauen – relacjonuje pomysłodawca dokumentu, Krzysztof Kowalewski.

Ciekawostką jest to, że kilka dni temu Krzysztof Kowalewski uzyskał kontakt do syna włoskiego żołnierza, który był przetrzymywany w obozie Stalag IF i tam też najprawdopodobniej zginął.

–  Wątek włoski w filmie to bardzo cenny trop, bo choć w niemieckim obozie jenieckim w Suwałkach przetrzymywani byli głównie Rosjanie, to oprócz nich również Żydzi i obywatele Włoch, Polski i Białorusi byli więźniami Stalagu IF – dodaje K. Kowalewski.

Powstała również oficjalna strona filmu: www.stalag.pl. Będą na niej publikowane informacje i aktualności związane z pracą zespołu zaangażowanego w powstanie dokumentu.

Stalag IF Sudauen to niemiecki obóz jeniecki działający w latach 1941-1944 na terenie miasta Suwałki. W okresie działania obozu życie mogło w nim stracić nawet 50 000 osób, głównie rosyjskich żołnierzy, ale też kilkuset Polaków, Żydów, Białorusinów i Włochów.

Zdjęcie oraz grafiki zostały wykorzystane za zgodą Krzysztofa Kowalewskiego.

Odebrali stypendia i nagrody kulturalne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj