Filmowiec z Suwałk, Krzysztof Kowalewski, na zrealizowanie filmu o obozie Stalag IF Sudauen, otrzymał stypendium artystyczne prezydenta miasta. Prace nad produkcją cały czas postępują. K. Kowalewski nawiązał kontakt m. in. z Ambasadą Niemiec i Ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie, a także filmowcami z Polski i Francji.

Oprócz Ambasad Niemiec i Federacji Rosyjskiej, Krzysztof Kowalewski pozostaje w kontakcie z Archiwum Politycznym Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec oraz Archiwum Federalnym Niemiec, które przekazały mu dostęp do swoich zasobów historycznych. Twórca dokumentu planuje również wyjazdy – do Berlina i do Rosji. Ze względu na sytuację pandemiczną trudno na razie sprecyzować nawet przybliżone daty wyjazdu.

– Moja dotychczasowa praca to godziny poszukiwań kontaktów, osób i instytucji, które posiadają informacje na temat obozu Stalag IF Sudauen. Dużo dają doniesienia medialne na temat rozpoczętych nad filmem prac. Odzywają się do mnie rodziny świadków, prosząc o spotkanie i nagranie babci, dziadka, mamy, taty, których wspomnienia są najcenniejszym materiałem filmowym – relacjonuje Krzysztof Kowalewski, dodając, że odezwali się do niego również koledzy z branży. – Choć na tym etapie nie mogę ujawniać szczegółów, to nadmienię tylko, że prowadzone są intensywne rozmowy ze znanym polskim producentem filmowym, który wstępnie zgodził się współpracą przy dokumencie. Drugim ważnym filmowcem, w którym temat prac nad filmem o obozie jenieckim wzbudził ciekawość, jest francuski reżyser, który sam zabiegał o kontakt z twórcą filmu Stalag IF Sudauen – podkreśla twórca dokumentu.

Film oparty będzie na dostępnych materiałach historycznych, relacjach świadków, członków rodzin jeńców i wypowiedziach historyków. O Stalag IF Sudauen, w którym zginęło 50 tys. osób, mało jest opracowań i książek. Jedynym obiektem upamiętniającym ofiary działania obozu jest cmentarz przy ulicy Reja w Suwałkach. W obozie przetrzymywani byli głównie rosyjscy jeńcy wojenni, ale znajdowali się tam również Polacy, Żydzi, Włosi i Azjaci.

Film powinien być gotowy jesienią 2021 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj