W ostatnich latach w polskim krajobrazie pojawiają się coraz częściej nowoczesne realizacje budowlane. Domy jednorodzinne mają wyraźnie więcej przeszkleń, a bryła dzięki nim nabiera pożądanej lekkości. Stonowana kolorystyka wpływa pozytywnie na elegancję i ponadczasowy wygląd posesji. Poznaj najnowsze trendy w projektowaniu domów jednorodzinnych.

Artykuł partnera.

Trend numer 1: minimalizm

Na przestrzeni ostatnich 2-3 lat projekty domów jednorodzinnych, oparte na rozwiązaniach minimalistycznych, zyskują na popularności. Coraz więcej inwestorów jest świadomych tego, że mniej znaczy lepiej. Proste bryły, płaskie dachy, wysokiej jakości pokrycie dachowe, elewacje z elementami drewna – wszystkie te aspekty składają się na elegancki współczesny dom. Ozdobne detale i ornamentyka czy kolumny, tak charakterystyczne dla wielu willi wznoszonych na przełomie XX i XXI wieku, nie pojawiają się już tak często w dzisiejszych realizacjach. Zastępuje je zimna paleta barw i prosta geometria, którą doskonale dopełniają elementy małej architektury ogrodowej i przydomowa zieleń.

Trend numer 2: prostota formy

Skoro już o minimalizmie mowa, nie sposób nie wspomnieć o prostych, zgeometryzowanych kształtach, jakie można dostrzec w aktualnie wznoszonych domach. Coraz rzadziej można spotkać zaokrąglone ściany, łuki, okrągłe balustrady czy wole okna. Wielu inwestorów stawia na prostotę, która nigdy nie wychodzi z mody. Ascetyczne bryły domostw i równie oszczędne w formie ogrodzenia prezentują się naprawdę elegancko. Brak skomplikowanych form, zwłaszcza w przypadku dachu i stolarki okiennej, wpływa pozytywnie na koszty budowy domu, a także jego funkcjonalność oraz estetykę. Sprawdź cennik usług budowlanych 2021.

Trend numer 3: projekty z dużymi oknami

Projektanci dwoją się i troją, aby sprostać oczekiwaniom osób, które budują dom. Wielu inwestorów sięga po projekty na wskroś nowoczesne, które cechują się wyjątkowo dużymi oknami. Przeszklenia dodają pomieszczeniu światła, zwiększając funkcjonalność wnętrza i poprawiając samopoczucie domowników. W modzie wciąż są okna połaciowe, jak też świetliki. Na popularności zyskują też przeszklone zimowe ogrody. Na popularności zyskują przede wszystkim projekty nowoczesnych stodół, które łączą w sobie prostą bryłę z ciepłą, drewnianą elewacją i innowacyjnymi rozwiązaniami. W przypadku tego typu realizacji warto zadbać o pełne ogrodzenie i nasadzenia, które ograniczają możliwość zaglądania do okien przechodniom bądź sąsiadom.

Trend numer 4: energooszczędność

Wydawać by się mogło, że duże przeszklenia stoją w sprzeczności z potrzebą tworzenia domów ekologicznych. W istocie tak jednak nie jest. Odpowiednio dobrane okna cechują się dobrymi parametrami izolacyjności cieplnej. Ponadto nowoczesny dom to taki, który wspiera dążenia obywateli do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Tak więc domownicy decydują się zazwyczaj na pompę ciepła lub panele fotowoltaiczne,. Drugie z rozwiązań pozwala ograniczyć wydatki na energię elektryczną.

Trend numer 5: ekologiczny i przyjazny naturze

Nowoczesny i zgodny z trendami projekt domu to taki, który nie tylko świetnie wpisuje się w krajobraz. Musi również korzystać z nowoczesnych rozwiązań, które są przyjazne środowisku naturalnemu. Chodzi tu nie tylko o, wspomniane wyżej, odnawialne źródła energii. Istotne są również zmiany przepisów prawa, które obowiązują od początku 2021 roku, a które wymuszają wznoszenie ścian i stropów o lepszym współczynniku przenikania ciepła. Coraz więcej osób pozyskuje również wodę deszczową i ponownie wykorzystuje je na użytek własny.

Leave a Reply