Do nadleśnictw z obszaru Puszczy Augustowskiej i do Ministra Klimatu i Środowiska zostanie skierowana petycja w sprawie zachowania lasów otaczających jeziora i rzeki Puszczy Augustowskiej. Planowana wycinka obejmie teren o powierzchni ponad 1200 ha.

Fot. źródło: Dzika Polska

Jak przekonują autorzy petycji – tylko dwa nadleśnictwa – Augustów i Płaska zaplanowały ponad 700 zrębów zupełnych wokół rzek i jezior. Chodzi o to, aby zachować lasy wodochronne otaczające zarówno jeziora, jak i rzeki. Utrzymują one i zwiększają retencję wody, oczyszczają ją, zasilają zbiorniki wód podziemnych. To siedliska płazów, ptaków i innych zwierząt. To również nie lada atrakcja turystyczna. W cieniu zaplanowanych do wycinki sosen rozsiane są setki plaż i pól namiotowych oraz wiele kilometrów tras pieszych, rowerowych i kajakowych.

Nie tylko nadleśnictwa Płaska i Augustów zaplanowały ponad 700 zrębów zupełnych. Podobnie jest w nadleśnictwach Pomorze, Szczerba. Część jezior jak Muły, Pomorze została już częściowo odsłonięta zrębami zupełnymi. Bory porastające brzegi innych jezior takich jak Serwy, Mikaszewo, Sajno, Białe oraz wzdłuż szlaków wodnych (Czarna Hańcza, Marycha, Kanał Augustowski) mają być wycięte głównie zrębami zupełnymi.

Petycja dostępna jest TUTAJ.

Leave a Reply