IX Międzynarodowy Festiwal Ars Musica 2021 powróci już 8 sierpnia. To wydarzenie skierowane nie tylko do melomanów, ale i młodych artystów – adeptów sztuki wokalnej, którzy, zaczynając od seminariów i konkursu w Suwałkach, stawiają kolejne kroki na najbardziej znanych polskich, a reszcie i europejskich scenach.

Podczas 9. edycji wydarzenia wystąpią wirtuozi z Polski i zagranicy – jak o sobie mówią – „emisariusze niebywałego piękna”. Wydarzenie odbywa się w Suwałkach od lat i jest bardzo rozbudowane. – Ars Musica” to przedsięwzięcie interdyscyplinarne – pojawiały się w poprzednich edycjach przedstawienia operowe, seminaria różnego typu – choreograficzne, aktorskie, chopinowskie, rosyjskiej liryki wokalnej, muzyki nowej. Były kursy orkiestrowe, wokalne. Tych form edukacyjnych, ukierunkowanych na zdobywanie szlifów zawodowych było przez te wszystkie lata bardzo wiele – podsumowuje Marlena Borowska, dyrektor artystyczna, programowa i organizacyjna wydarzenia.

Marlena Borowska o festiwalu Ars Musica:

Festiwal „Ars Musica” zainauguruje koncert „Ave Maria” w niedzielę, 8 sierpnia o godz. 19.00 w konkatedrze pw. św. Aleksandra w Suwałkach. W repertuarze oratoryjno-kantatowym usłyszymy Marleną Borowską – sopran oraz Jacka Szymańskiego – tenor; z towarzyszeniem organów – Aleksander Isakov.

Kolejne wydarzenia to już konkurs sztuki wokalnej w dniach 19 – 21 sierpnia, seminarium mozartowskie prowadzone przez dr Agnieszkę Kurowską, oraz sztuki aktorskiej prowadzone przez scenograf i reżyser Justynę Łagowską, a w październiku – I Międzynarodowe Seminarium Sztuki Wokalnej prowadzone przez Wiesława Ochmana.

Kolejny koncert, nadzwyczajny pod względem tytułu i wykonania, odbędzie się 21 sierpnia o godz. 19.00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Suwałkach. Z powodu pandemii w 2020 roku nie udało się uhonorować muzycznie 20. rocznicy śmierci prof. Haliny Słonickiej – spod której skrzydeł wyszły tak znakomite głosy jak Małgorzata Walewska, Beata Morawska czy Dorota Radomska. Podczas koncertu przeniesionego na ten rok usłyszymy Annę Simińską – Bednarską, której towarzyszyć będą pianiści doskonale znani suwalczanom – prof. Robert Marat oraz Marina Belashuk. W programie „przeboje muzyki klasycznej”, czyli Mozart, Verdi i Wagner.

Trzeci koncert w dniu 22 sierpnia o godz. 19.00 w Hotelu Loft 1898 to koncert laureatów międzynarodowego konkursu wokalnego. Do udziału w nim zgłosiło się kilkudziesięciu młodych artystów, którzy powalczą m. in. o nagrodę w postaci sesji nagraniowej w studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok, udział w koncercie w OiFP w Białymstoku oraz o nagrody finansowe prezydenta Suwałk w wysokości 1,5 tys. złotych – dla głosu żeńskiego i męskiego. Swoją nagrodę wręczy również Elżbieta Moniuszko, prapraprawnuczka linii rodowej Stanisława Moniuszki.

Marlena Borowska o programie IX Międzynarodowego Festiwalu „Ars Musica”:

Kolejne koncerty, również uwzględnione w programie IX Międzynarodowego Festiwalu „Ars Musica”, odbędą się w Białymstoku i Warszawie. Wieczór Moniuszkowski zaplanowany został na 23 października o godz. 17.00 w Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Z kolei koncert finałowy – koncert kolęd, podczas którego usłyszymy m. in.: Tytusa Wojnowicza, Marlenę Borowską i Rafała Meisnera, odbędzie się 12 grudnia o godz. 16.30 w Kościele Św. Anny w Warszawie.

Dziewiąta edycja „Ars Musica” w sierpniu. W planach koncerty, konkurs, seminaria

IX Międzynarodowy Festiwal Ars Musica w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj