Kilkadziesiąt pokazów z zakresu archeologii eksperymentalnej, żywy obraz kultury mieszkańców dawnej Jaćwieży, niezwykle widowiskowe pokazy walk i łucznictwa, a do tego gry średniowieczne i starożytna medycyna połączona z degustacją ziołowych specyfików – to nadal tylko niektóre z punktów programu XVII Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego „Szwajcaria 2021”, który odbędzie się w dniach 3-4 września w sąsiedztwie rezerwatu Cmentarzysko Jaćwingów w Szwajcarii.

Otwarcie Festynu Archeologicznego zaplanowano w piątek, 3 września o godz. 10.00. Na dwa dni rezerwat Cmentarzysko Jaćwingów zamieni się w pradawną krainę zamieszkiwaną przez dzielnych, walecznych wojów (którzy na tę okazję przyjadą z Litwy i różnych części Polski – nawet ze Śląska), a także pracowitych mieszkańców Jaćwieży, prezentujących zaciekawionym gościom wydarzenia sposoby lepienia i wypalania naczyń, produkcję paciorków szklanych, wyrób łodzi dłubanek, a także wytwory rąk własnych – tkanin, odzieży, haftów, ozdób ze srebra, złota i bursztynu. Jak zapowiada Jerzy Siemaszko, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach i organizator imprezy – będzie możliwość spróbowania smakowitości litewskiej kuchni starożytnej oraz specyfików leczniczych. Na odwiedzających czekać będą również inne stoiska kulinarne, w tym jedna z atrakcji Festynu Archeologicznego – w sobotę, 4 września o godz. 18:00 odbędzie się degustacja zwierza pieczonego na rożnie.

O XVII Jaćwieskim Festynie Archeologicznym opowiada Jerzy Siemaszko z Muzeum Okręgowego w Suwałkach:

Wieść gminna dotycząca Turnieju Wojów o Skarb Skomanda (sobota, 4 września o godz. 13.00) rozniosła się nad Wisłą lotem błyskawicy. Dzielni wojownicy z wielu zakątków kraju i z Litwy staną wówczas w szranki, a najmężniejsi z nich nie wrócą do domów bez trofeów.

Główną nagrodą turniejową jest replika w pełni funkcjonalnego, znalezionego na torfowisku nieopodal Dybäck w Szwecji, bogato zdobionego miecza wikińskiego z X-XI w. wraz z drewnianą pochwą pokrytą skórą (na zdj. miecz trzyma Jerzy Siemaszko). Nagrodę ufundowała firma ZWM Dojnikowscy z Suwałk. Kolejne trofea to: replika topora wczesnośredniowiecznego, znalezionego w Szurpiłach na Suwalszczyźnie, a wykonanego najpewniej w Rusi lub Skandynawii oraz nóż lapoński w komplecie z pochwą, obie nagrody ufundowało Muzeum Okręgowe w Suwałkach.

Dodatkową atrakcją dla odwiedzających imprezę będzie udział w otwartym turnieju strzelania z łuku. Zmagania odbędą się w trzech kategoriach – swoich sił spróbują dzieci, młodzież i dorośli oraz wojowie. Szczegółowy program można znaleźć poniżej.

Fot. Niebywałe Suwałki

Impreza dofinansowana z budżetu Miasta Suwałki.
Imprezę zorganizowano przy współpracy organizacyjnej i finansowej Urzędu Miejskiego w Suwałkach, Nadleśnictwa Suwałki, Zarządu Dróg i Zieleni oraz Państwowej Straży Pożarnej w Suwałkach.
Fundatorem nagrody głównej w Turnieju Wojów jest ZWM Dojnikowscy Sp. J. w Suwałkach.

XVII Jaćwieski Festyn Archeologiczny „Szwajcaria 2021”

Fot. Niebywałe Suwałki – zdjęcia archiwalne

1 KOMENTARZ

Leave a Reply