Kolejne ciekawe spotkanie w ramach cyklu „Działo się w Suwałkach…” miało miejsce w środę, 27 września, w Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. O swojej pasji i o swych odkryciach opowiadał pasjonat dziejów Raczek i okolic oraz twórca Raczkowskich Archiwaliów, Marcin Halicki.

Wciągająca opowieść ilustrowana była fotografiami z przeszłości – tej nieodległej, bo najpierw prelegent zaczął od swojej historii, najbliższej i najlepiej znanej. Ale – podobnie jak wiele osób – po zagłębieniu się w dzieje przodków, którzy z naszym regionem byli związany, bo pochodzili z Augustowa i Janówki, ta osobista historia połączyła się z lokalną. Z tej pasji, a także dzięki znalezionej, czy raczej odkrytej przez krewnych zabytkowej płycie nagrobnej, rozpoczęło się opus magnum – plan zarchiwizowanie dostępnych śladów przeszłości. Dziś, jak zdradził Marcin Halicki, posiada zbiór 77 tysięcy zdjęć związanych z regionem.
Dla poszukujących wiadomości o przodkach nieocenionym źródłem informacji są księgi metrykalne. Ich tłumaczeniem – bo pisane są po rosyjsku, łacinie, czasem też po niemiecku – oraz udostępnieniem zajmuje się Jamiński Zespół Indeksacyjny, w której działa Marcin Halicki, a z efektów tej pracy korzystać może każdy za pośrednictwem internetu – na stronie https://jzi.org.pl/.

Przybyli na spotkanie mieli sposobność przenieść się do czasów, gdy w Dowspudzie bywał hrabia Pac, dowiedzieć się, jak wówczas wyglądał ów obiekt czy aleje do niego prowadzące (dziś jest jedna i znajduje się ona w innym miejscu niż tamte dwie). Wokół postaci dawnego właściciela tych dóbr narosło sporo legend, o czym rozmawiano już po prelekcji.

27 X 2021; Suwałki – Muzeum im. Marii Konopnickiej; Z cyklu „Działo się w Suwałkach…” spotkanie z Marcinem Halickim
© 2021 Wojciech Otłowski

Ta zaś w zasadzie przekrojowo ukazała zebranym dzieje Raczek i okolic. Z racji obszerności tematu niektóre kwestie potraktowane zostały bardziej ogólnikowo, ale prezes Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego, dr Maciej Ambrosiewicz, obiecał kontynuowanie tematu, choćby właśnie spotkanie poświęcone tylko osobie hrabiego Paca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj