Polska jest szybko starzejącym się krajem, w dodatku krajem, w którym mimo wykorzystania nowoczesnej medycyny, dostęp do leczenia bywa ograniczony. Nie tylko za sprawą długich kolejek, ale też przeświadczenia naszych rodaków, że „czują się zdrowsi niż są w istocie” [1]. O swoich obserwacjach, wynikających z praktyki, opowiada dr Adam Gorlo.

[1] Według wyników Europejskiego Ankietowego Badania Zdrowia (opr. GUS), w 2019 roku u blisko 67 proc. Polaków przeważały dobre lub bardzo dobre oceny stanu zdrowia.

Materiał partnera – wywiad powstał we współpracy z Poradnią Medyczną „CardioVita” w Suwałkach.

Iwona Danilewicz: W czwartek, 21 października w Hotelu Loft 1898 w Suwałkach odbyła się specjalistyczna konferencja pt. „Zadbaj o zdrowie z Cardiovitą”, zorganizowana z inicjatywy lekarzy z Poradni Medycznej – założonej z Pana inicjatywy. Do kogo była skierowana, jaki był jej cel?

Adam Gorlo: Była to pierwsza taka konferencja w Suwałkach – pod względem liczby wykładów. Zazwyczaj dominuje jeden temat, odbywa się jeden wykład. Tu mieliśmy pięć solidnie przygotowanych prelekcji. Celem tego spotkania naukowego była popularyzacja nowoczesnych metod leczenia wśród lekarzy zainteresowanych podniesieniem swoich kwalifikacji. Konferencja ma mieć charakter cykliczny. Chciałbym, aby odbywała się w Suwałkach co roku. Moim celem będzie dobranie tematyki wykładów w ten sposób, żeby poruszały kwestie najczęstszych chorób.

Według danych z corocznego Raportu o Stanie Miasta najczęstsze choroby, które dotykają mieszkańców Suwałk, to m.in.: choroby układu krążenia, nowotwory, cukrzyca. Czy te informacje zgadzają się z Pana obserwacjami i obserwacjami lekarzy z Poradni Medycznej CardioVita?

Na przestrzeni roku do Poradni Medycznej CardioVita najwięcej pacjentów – jeżeli mówimy o kardiologii – zgłosiło się z powodu źle leczonego nadciśnienia tętniczego, które jest powodem przeróżnych dolegliwości – od bólu w klatce piersiowej, pogorszenia tolerancji wysiłku, do zaburzeń rytmu serca. Ogromna liczba pacjentów boryka się z niewykrytą lub źle leczoną cukrzycą, głównie typu 2. Ta choroba powoduje różne pochodne objawy. Jeżeli chodzi o chirurgię naczyniową, to mamy mnóstwo pacjentów z przewlekłą niewydolnością żylną, którzy pozostają bez właściwego rozpoznania, opieki, bez właściwego leczenia.

Czymś budzącym szczególną trwogę jest liczba pacjentów młodych z nowotworami. Raz w miesiącu rozpoznawany jest przez naszych lekarzy nowotwór piersi u kobiety poniżej 40. roku życia. Zachorowalność i śmiertelność w Polsce na tę jednostkę chorobową rośnie. Wszędzie na świecie również rośnie zachorowalność, ale śmiertelność spada. W Polsce niestety nie. Przynajmniej raz w miesiącu wzywamy też karetkę do poradni do pacjenta z niestabilną dławicą piersiową.

Na czym polega ta dolegliwość?

To ogólnie mówiąc stan ostrego niedokrwienia mięśnia sercowego – jeszcze nie zawał, ale stan bezpośredniego zagrożenia zawałem serca. Tętnica wieńcowa jest tak bardzo zwężona, że występują początkowe dolegliwości dławicowe, ale przepływ jest na tyle wystarczający, żeby jeszcze nie doszło do zawału.

Dlaczego uznał Pan, że w Suwałkach potrzebna jest kolejna poradnia?

Poradnia Medyczna CardioVita jako jedyna w okolicy zapewnia kompleksową opiekę pacjentkom z nowotworami piersi – robimy biopsje cienkoigłowe i gruboigłowe, wykonujemy fachowe USG. Umożliwiamy uzyskanie opieki w renomowanych ośrodkach w Warszawie – w przypadku konieczności leczenia zabiegowego.

To właśnie nas wyróżnia – zapewniamy kompleksową opiekę lekarzy wszystkich specjalności. U nas jest bardzo dokładna wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi lekarzami – żaden pacjent nie wychodzi stąd bez planu leczenia i planu dalszego postępowania. Wizyty są długie i dokładne, a kadra medyczna jest tak dobrana, żeby sprostać najwyższym wymaganiom.

Działa u nas ponad 20 poradni. Jesteśmy w stanie w ciągu 7 dni zapewnić diagnostykę każdej choroby, nawet u pacjentów, którzy wymagają tomografii, rezonansu, kolonoskopii, gastroskopii.

Wiem, że lekarze korzystają z bardzo dobrego sprzętu.

Tak, kompleksowa opieka medyczna to nie jedyna zaleta Poradni Medycznej CardioVita. Jeżeli chodzi o diagnostykę obrazową, to mamy najwyższej jakości sprzęt firmy Philips. Jeżeli chodzi o diagnostykę nieinwazyjną, są to najnowocześniejsze holtery do EKG – dla mnie – kardiologa, elektrofizjologa – jest to szczególnie ważne. To sprzęt działający w oparciu o technologię GSM, sztuczną inteligencję i sieci neuronowe. Pacjent, któremu zakładamy holter, jest monitorowany 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. W zeszłym roku pacjent z założonym holterem w ciągu czterech godzin od wystąpienia sytuacji zagrożenia życia miał już wszczepiony stymulator w Suwałkach. Ja – lekarz kierujący, odebrałem telefon z informacją o wystąpieniu bloku przedsionkowo-komorowego, telefon odebrał też pacjent, który otrzymał polecenie szybkiego wezwania karetki. To urządzenie może uratować życie i taka sytuacja miała w tym przypadku miejsce.

Jeżeli chodzi o pozostały sprzęt do nieinwazyjnej diagnostyki kardiologicznej, to drugą firmą, z którą współpracujemy, jest szwajcarski Schiller. Są to doskonałej jakości urządzenia. Jak już wspomniałem – u nas nie ma mowy o czekaniu 2-3 tygodnie na wykonanie badania.

Czy badania są finansowane przez NFZ?

Nie, nie mamy kontraktu z NFZ i nie będziemy mieli. Wiem, że to utrudnienie dla pacjentów, ale wysokość kwot wypłacanych przez NFZ za usługi kardiologiczne nie pozwala nawet w 1/5 na pokrycie kosztów badań na sprzęcie, z którego korzystamy w Poradni CardioVita.

Wkrótce minie rok od otwarcia Poradni Medycznej. Ma Pan już swoje obserwacje i przemyślenia dotyczące jej funkcjonowania. Czego jeszcze brakuje? W jakim kierunku chciałby Pan, aby CardioVita się rozwijała?

W przyszłym roku powstanie konsylium , gdzie będzie można uzyskać konsultację profesorską specjalisty w zasadzie z każdej specjalności. Będą to profesorowie z wiodących ośrodków, m.in.: Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku oraz Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie.

Co dzięki temu zyskają pacjenci?

Zyskają możliwość założenia profilu medycznego w naszej poradni – zrobienia wszystkich badań, jakie można wykonać w Suwałkach i w Białymstoku – również tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Pacjenci nie będą musieli jechać gdzieś w świat i czekać w długich kolejkach – lekarze udostępnią ich profile w celu uzyskania konsultacji profesorskiej – w ciągu maksymalnie 48 godzin. Konsylium będzie częścią projektu „CardioVita” – Mazury. Od listopada rusza program pilotażowy w hotelu Zamek Ryn, do którego będzie można przyjechać na turnus kardiologiczny i za pomocą telemedycyny przebadać się kompleksowo. Taki sam projekt zostanie uruchomiony w Hotelu Loft 1898 w Suwałkach.

Wspomniał Pan o tym, że w Poradni Medycznej „CardioVita” pracują lekarze wielu specjalizacji. Z pomocy jakich specjalistów mogą skorzystać pacjenci?

Nadzór merytoryczny nad częścią – poradnią kardiologiczną prowadzi profesor Andrzej Przybylski. Ściśle współpracujemy z Kliniką Kardiologii Inwazyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, kierowaną przez prof. Sławomira Dobrzyckiego. Pacjenci mogą zgłosić się także do poradni kontroli stymulatorów serca, poradni chirurgii naczyniowej, poradni chorób piersi i chirurgii onkologicznej, czy do poradni chirurgicznej i proktologicznej, kierowanej przez dr. Henryka Usowicza. W listopadzie otwieramy poradnię endokrynologiczną i diabetologiczną.

Wspomniał Pan o zupełnie innym, kompleksowanym podejściu do pacjenta. Wnioskuję, że wynika to z Pana doświadczeń zawodowych, spotkań i rozmów zarówno z samymi pacjentami, jak i lekarzami. Co stanowi obecnie największy problem w zakresie zapewnienia kompleksowej opieki nad chorym?

Opiekując się pacjentami, zauważyłem, że często nie wiedzą, dokąd mają się udać, aby zdiagnozować daną chorobę. To problem bardzo trudnego dostępu do specjalistycznej medycyny. Zauważyłem również, że brakuje komunikacji pomiędzy specjalistami. Nie ma możliwości założenia dokładnego profilu pacjenta, jak jest np. w Danii, w którym są dostępne wszystkie wyniki i badania medyczne. To bardzo ułatwia opiekę nad pacjentami.

Takiego systemu jeszcze nie mamy, ale radzimy sobie w inny sposób – korzystając z wiedzy i doświadczenia wybitnych specjalistów. Współpracujemy z Kliniką Kardiochirurgii Szpitala Medicover w Warszawie i wszystkich pacjentów zakwalifikowanych do leczenia kardiochirurgicznego wysyłamy tam – konsultujemy ich dodatkowo z prof. Zbigniewem Juraszyńskim, doświadczonym kardiochirurgiem. Od początku istnienia Poradni Medycznej „CardioVita” skierowaliśmy do kliniki kardiochirurgii około 20 pacjentów, którzy byli „niedodiagnozowani” – mieli utrudniony dostęp do fachowej opieki kardiologicznej, a ich stan zdrowia był na tyle poważny, że wymagali pilnej operacji kardiochirurgicznej i taką opiekę w sposób szybki otrzymali. Mamy możliwość konsultacji online z kliniką i w sytuacji zagrożenia życia możemy przekazać pacjenta w ciągu 48 godzin.

W korytarzu zauważyłam planszę z podpisami zawodników PlusLigowej drużyny MKS Ślepsk Malow Suwałki. Leczycie naszych siatkarzy?

W kontekście medycyny sportowej nawiązaliśmy współpracę zarówno ze MKS Ślepsk Malow Suwałki, jak i z KS Wigry Suwałki. „CardioVita” jest partnerem medycznym obu drużyn. Wiadomo, że nie ma lepszego leku niż właściwe odżywianie, właściwie uprawiany sport i zdrowy tryb życia, ale badania to podstawa. Szczególnie, gdy sport uprawiamy po 30. roku życia. Bez pełnego przebadania się, nie można podjąć aktywności fizycznej, ponieważ grozi to zawałem serca – są na to dowody, badania i dokumenty pochodzące głównie z obserwacji włoskich kardiologów. Jeśli mówimy o młodzieży, która myśli o zawodowym uprawianiu sportu, dostęp do fachowej opieki lekarza medycyny sportowej ma nie mniejsze znaczenie. Do tej pory w Suwałkach takiego dostępu nie było. Badania lekarskie u sportowców są niezmiernie ważne. Nie rzucam słów na wiatr – w myśl umowy o współpracy z drużyną KS Wigry Suwałki oraz Socios Wigry przystępujemy niebawem do badania 100-osobowej grupy młodych piłkarzy.

Dziękuję za rozmowę.

CARDIOVITA – PORADNIA MEDYCZNA

Suwałki, ul. ks. J. Popiełuszki 1 lok. U6, tel. 721 484 442,  e-mail: rejestracja@cardiovita.pl. Godziny otwarcia: Poniedziałek- Piątek: 8:00-18:00. Punkt Pobrań: Poniedziałek-Piątek: 06:30-11:00.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj