Dr Tomasz Majewski współpracę z Poradnią Medyczną „Cardiovita” w Suwałkach rozpoczął wiosną tego roku. To doświadczony specjalista w zakresie chirurgii onkologicznej, starszy asystent w Breast Unit Oddziału Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcji Piersi Szpitala im. Św. Rodziny w Warszawie, a wcześniej wieloletni pracownik Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Centrum Onkologii w Warszawie. W wywiadzie mówi m. in. o sprawdzonym i bezpiecznym zabiegu, który wkrótce będzie dostępny w naszym mieście.

Rozmawiała: Iwona Danilewicz

Materiał partnera – wywiad powstał we współpracy z Poradnią Medyczną „CardioVita” w Suwałkach.

Iwona Danilewicz: Na portalu onkologicznym zwrotnikraka.pl znalazłam informację, że „w Polsce raka piersi diagnozuje się każdego roku u 19 tys. kobiet, co oznacza, że codziennie ponad 50 Polek dowiaduje się o chorobie, a 15 każdego dnia umiera”. Na ile z Pana punktu widzenia te statystyki są prawdziwe? Na co dzień pracuje Pan w Warszawie, czy w porównaniu ze stolicą stan zdrowia mieszkanek Suwałk i Suwalszczyzny wypada gorzej?

Dr Tomasz Majewski: Pracuję w Warszawie, ale do matury mieszkałem w Suwałkach i myślę, że nadal czuję się trochę suwalszczaninem. W związku z tym chcę pomóc i dlatego współpracuję z Poradnią Medyczną „Cardiovita”. Zacznijmy od tego, że rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet. To fakt. Kluczowy w przypadku diagnostyki i leczenia jest kontakt ze specjalistą. W tym zestawieniu Warszawa wypada znacznie lepiej, jednak i w Suwałkach szansa dostępu do dobrego, doświadczonego onkologa jest coraz większa.

Pamiętajmy, że nowotwory to choroby cywilizacyjne, w dużej mierze wynikające z uwarunkowań środowiskowych – uprzemysłowienia, złego powietrza, złego odżywania, złych nawyków. Dążymy do poziomu cywilizacji zachodnich, przejmujemy styl życia – „szybko, łatwo, przyjemnie”. To nie jest dobry prognostyk na przyszłość.

Czy mamy wpływ na zmniejszenie zachorowalności na nowotwory?

Nie mamy na to wpływu. Czynniki kancerogenne są poza nami. Może pomogłaby rewolucja nawyków żywieniowych i poprawa stanu środowiska. Nie jesteśmy Norwegią, gdzie od kwietnia 2022 roku nie będzie diesli [Norwegia wprowadza zakaz sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi już w przyszłym roku, a nie jak początkowo planowano – od 2025 r. – przyp. red.]. Ratuje nas szybsza diagnostyka i lepszy dostęp do specjalistów, którzy mogą zająć się pacjentką.

Przy tematyce raka piersi duże znaczenie ma profilaktyka – regularne badania i samobadanie piersi. Na jakie sygnały kobiety powinny zwrócić uwagę? Które są najbardziej niepokojące?

Przede wszystkim – wyczuwalny guz w piersi, który nie zmniejsza się – pamiętajmy, że cykl miesięczny ma wpływ na zmiany wielkości guzków, jeśli takie kobieta wyczuje. Kolejny niepokojący sygnał to zmiana kształtu piersi, np. wciągnięcie brodawki, zaciągnięcie skóry. Ważne jest też sprawdzanie symetrii piersi. Należy zwrócić uwagę na powiększone węzły chłonne, wyciek z brodawek, ropnie piersi – nie w trakcie laktacji, obrzęk piersi i zaczerwienienie. Ból piersi nie jest zwykle pierwszym objawem, dlatego wymieniam go na końcu.

Statystyki nie są optymistyczne. Czy w trakcie kilkumiesięcznej współpracy z Poradnią Medyczną „Cardiovita” w Suwałkach spotkał się Pan z przypadkami wymagającymi interwencji?

Tak, wyłapałem kilka nowotworów, ale to wciąż zbyt mała liczba pacjentek, aby mówić o konkretnej tendencji. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony poziomem usług medycznych oferowanych w Poradni Medycznej „Cardiovita” – tu mam do dyspozycji sprzęt z najwyższej półki – do Suwałk przyjeżdżają renomowane firmy. Ostatnio miałem okazję testować fenomenalny sprzęt. Chapeau bas.

W czasie pierwszego naszego spotkania, gdy ustalaliśmy termin rozmowy, wspomniał Pan o zabiegu, który niebawem będzie dostępny w Suwałkach. Czy mógłby Pan powiedzieć o nim więcej?

To rozszerzona forma biopsji gruboigłowej, dzięki której można usunąć zmiany w piersi do 2,5 cm – w całości. W odróżnieniu od procedury chirurgicznej, na skórze nie pozostaje blizna, a więc efekt zabiegu jest praktycznie niewidoczny. Zaznaczam jednak, że jest to procedura adresowana głównie do zmian o charakterze łagodnym – włókniaków, które powiększają się, szybko rosną. Pacjentki zwykle są zaniepokojone faktem, że w ich piersi występują zmiany i chcą te zmiany usunąć, ale nie kwalifikują się do operacji. Ten zabieg to alternatywa dla operacji – na skórze pozostawia jedynie mały ślad.

To zabieg „błyskawiczny”, bezpieczny, bardzo dobrze tolerowany jeśli chodzi o ból – zwykle nie boli. To procedura stosowana od dawna, jednak nowoczesny sprzęt znacznie skraca czas zabiegu i poprawia jego efektywność.

Kiedy najwcześniej będzie można poddać się temu zabiegowi?

Firma, która oferuje sprzęt, jest gotowa dostarczyć go właściwie w każdej chwili. Pierwsze zabiegi przeprowadzimy najprawdopodobniej wiosną 2022 r. W trakcie biopsji stosujemy znieczulenie miejscowe, zabieg trwa maksymalnie 30 minut, a pacjentka po 10-minutowej obserwacji może wrócić do domu. To procedura sprawdzona.

Dziękuję za rozmowę.

Dr Tomasz Majewski specjalizuje się w chirurgii piersi i zabiegach ściśle łączących onkologię i chirurgię plastyczną. Wykonuje pełen zakres operacji: mastektomie z natychmiastową rekonstrukcją implantami lub tkankami własnymi; zabiegi onkologiczne z zaoszczędzeniem piersi (BCT); kotwiczenie i usuwanie niewyczuwalnych zmian; operacje układu chłonnego piersi; selektywne biopsje węzłów wartowniczych techniką radioznakowania w rakach piersi i czerniakach; rekonstrukcje piersi i brodawek u pacjentek po przebytych uprzednio operacjach odjęcia piersi. Współpracuje z najlepszymi szpitalami w Warszawie: Szpitalem im. Świętej Rodziny, Szpitalem Medicover oraz Szpitalem Damiana.

CARDIOVITA – PORADNIA MEDYCZNA

Suwałki, ul. ks. J. Popiełuszki 1 lok. U6, tel. 721 484 442,  e-mail: rejestracja@cardiovita.pl. Godziny otwarcia: Poniedziałek- Piątek: 8:00-18:00. Punkt Pobrań: Poniedziałek-Piątek: 06:30-11:00.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj