Zrobienie filmu zaangażowanego społecznie, poruszającego trudne kwestie depresji i samobójstw wśród nastolatków, to wyzwanie. Podjął się go Jacek Chodkiewicz, związany ze Stowarzyszeniem Filmowym Chill & Luzz. Premiera „Czarka” odbyła się w piątek, 12 listopada w Hotelu Loft 1898 w Suwałkach.

Krótkometrażowy, trwający 9 minut film, to opowieść o 14-letnim Czarku. Chłopak bardzo chciałby wziąć udział w warsztatach aktorskich, ale ze względu na sytuację finansową rodziny, nie może sobie na to pozwolić. Czarek musi zrezygnować z marzenia. Z filmu można wywnioskować, że nie jest to pierwsza tego typu sytuacja. Czarek zaczyna tracić nadzieję, że jego los kiedyś się odmieni. Pomoc przychodzi w ostatniej chwili – dzięki widzom i prowadzącemu pewien telewizyjny show.

Film, choć krótki, jest wielowarstwowy, niesie w sobie ważny przekaz – nie razi dosłownością, od widza zależy interpretacja losów i wyborów Czarka. Porusza temat depresji, myśli samobójczych i problemów młodzieży – również relacji interpersonalnych. Mógłby stanowić dobrą bazę do zajęć – lekcji w szkole. Póki co, nie będzie jednak dostępny na ogólnodostępnych platformach multimedialnych, jego twórca – Jacek Chodkiewicz, próbuje sił na festiwalach filmowych.

W jego powstanie zaangażowani byli, prócz Jacka Chodkiewicza, również Lucas Bernecki z Puńska i Kamil Zyskowski – odtwórca roli Czarka, uczestnik zajęć w pracowni teatralnej Mirosławy Krymskiej w Suwalskim Ośrodku Kultury, a także Krzysztof Rudowicz ze Stowarzyszenia Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze”.

Jacek Chodkiewicz, twórca filmu „Czarek”:

Po pokazie filmu „Czarek” w Hotelu Loft 1898 odbyło się spotkanie z Jackiem Chodkiewiczem, Kamilem Zyskowskim i Lukasem Berneckim, prowadzone przez Pawła Bydelskiego. Na publiczność czekała też niespodzianka – filmowa zapowiedź kolejnej produkcji – tym razem o tematyce proekologicznej.

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply