Kiedy wiele miesięcy temu – przy okazji realizacji jednego z materiałów na temat działalności „Bajki” i „Prologu”, placówek dla dzieci i młodzieży ze spektrum autyzmu i zespołem Aspergera – odwiedziłam Niepubliczną Terapeutyczną Szkołę Przysposabiającą do Pracy przy ul. Paca 4 w Suwałkach, uczniowie zaserwowali mi kawę. Byli tuż po kursie baristy. Dziś tę umiejętność mogli wykorzystać w praktyce. Bo to oni i ich mentorzy – nauczyciele to nowi najemcy Kawiarenki Artystycznej w Suwalskim Ośrodku Kultury przy ul. Noniewicza 71.

Wykorzystanie umiejętności i wiedzy w praktyce to podstawa – to nie jest tylko hasło, ani truizm. To kolejny etap, kolejny krok do realizacji o wiele większego planu, aby pracodawców przekonać do zatrudniania osób z niepełnosprawnością. Od wielu lat, przy każdym spotkaniu z Urszulą Dudą, Barbarą Wierzbowską-Lebiediew, Renatą Giczewską-Węcek, Renatą Złotorzyńską, Justyną Kondracką i innymi nauczycielkami oraz nauczycielami, związanymi Podlaskim Stowarzyszeniem Terapeutów, słyszę o tym, ile jeszcze trzeba zrobić, aby…

… aby tak, jak dzisiaj, w poniedziałek, 6 grudnia ze współpracy Suwalskiego Ośrodka Kultury i Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy „Prolog”, powstało coś rzeczywistego.

Osoby ze spektrum autyzmu oraz z niepełnosprawnościami – uczniowie „Prologu” – przyjmują zamówienia od gości Kawiarenki Artystycznej i je realizują. Na razie tylko kilka razy w miesiącu, przy okazji koncertów i wernisaży w SOK-u. Z czasem – może częściej – z gratyfikacją za pracę. Każdy na to zasługuje.

W zimowym menu można znaleźć słodkości własnej roboty i zimowe herbaty – z jabłkiem i anyżem, z pomarańczą i przyprawami korzennymi; z cytryną, goździkami, imbirem i syropem malinowym (oraz kawę i inne specjały).

O działalności Kawiarenki Artystycznej mówią Urszula Duda, dyrektor „Prologu” i Justyna Kondracka, menedżer Kawiarenki:

Artystycznym „głosem instrumentalnym” Kawiarenki jest Filip Czapla. Radek Nowicki i jego udział w tym sukcesie nie może zostać pominięty.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj