Rzeźby Alojzego Nawrata, plakat Marka Freudenreicha, a wkrótce obrazy Małgorzaty i Jerzego Malinowskich oraz dary z kolekcji Izabeli Roman – do Działu Sztuki Muzeum Okręgowego w Suwałkach trafiają kolejne prace artystów.

Prace Marka Freudenreicha to głównie grafiki i plakaty, i to właśnie te ostatnie najczęściej można spotkać na aukcjach. Jedną z okazji zakupu wykorzystała niedawno Eliza Ptaszyńska, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach, aby nabyć kolejny już plakat tego artysty.

Dział Sztuki Muzeum Okręgowego w Suwałkach wzbogacił się również o dar Kasyldy Nawrat. To w sumie 7 rzeźb autorstwa nieżyjącego już Alojzego Nawrata, m.in. wizerunki dyrygenta Marka Mosia i artysty urodzonego w Augustowie – Grzegorza Morycińskiego. W zasobach muzealnych znajduje się obecnie 11 rzeźb i 6 obrazów tego twórcy. Kolekcję współczesną zasilą również prace Jerzego i Małgorzaty Malinowskich, które czekają na kupno przez tę instytucję.

Dużym i cennym darem będzie kolejna „porcja” dzieł z kolekcji Izabeli Roman. Przypomnijmy, że w 2021 roku po raz pierwszy mieszkańcy Suwałk mogli obejrzeć wystawę prac przekazanych muzeum przez I. Roman. Kolejna część kolekcji trafi do instytucji w tym roku – będą to między innymi: cykl obrazów Franciszka Starowieyskiego czy obrazy Kazimierza Ostrowskiego. Muzeum zabiega obecnie o możliwość ciągłego prezentowania kolekcji w całej okazałości, poszukując powierzchni – miejsca do stałej ekspozycji sztuki współczesnej ze swoich zbiorów.

W marcu w Suwałkach zostanie otwarta wystawa tematyczna „Giewont w malarstwie polskim” (prace z kolekcji prywatnej), latem zobaczymy obrazy Janiny Wierusz-Kowalskiej, a jesienią – w budynku danej Resursy Obywatelskiej zostanie zaprezentowana wystawa prac artystów związanych z Suwałkami, Suwalszczyzną i Wilnem. Znajdą się wśród nich obrazy: Mariana Meszczyńskiego (ur. 1910 w Podwigrach, studiował w Wilnie), Adama Międzybłockiego, Czesława Wierusz-Kowalskiego. Poszukiwane przez muzeum są prace Racheli Mariampolskiej (1911 – 1939/45) – artystki urodzonej w Suwałkach, absolwentki żydowskiego gimnazjum, studentki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie (1932 – 1937). Wystawę artystów obejrzą również wielbiciele sztuki z litewskiego Zatrocza.

Akwarela Adama Międzybłockiego powiększyła kolekcję zbiorów Muzeum Okręgowego w Suwałkach

Muzealna kolekcja po raz pierwszy zostanie pokazana publicznie

Izabela Roman podarowała Suwałkom kolekcję sztuki. To nowa Mecenas Kultury Suwałk (audio)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj