Rzeźby Alojzego Nawrata, plakat Marka Freudenreicha, a wkrótce obrazy Małgorzaty i Jerzego Malinowskich oraz dary z kolekcji Izabeli Roman – do Działu Sztuki Muzeum Okręgowego w Suwałkach trafiają kolejne prace artystów.

Prace Marka Freudenreicha to głównie grafiki i plakaty, i to właśnie te ostatnie najczęściej można spotkać na aukcjach. Jedną z okazji zakupu wykorzystała niedawno Eliza Ptaszyńska, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach, aby nabyć kolejny już plakat tego artysty.

Dział Sztuki Muzeum Okręgowego w Suwałkach wzbogacił się również o dar Kasyldy Nawrat. To w sumie 7 rzeźb autorstwa nieżyjącego już Alojzego Nawrata, m.in. wizerunki dyrygenta Marka Mosia i artysty urodzonego w Augustowie – Grzegorza Morycińskiego. W zasobach muzealnych znajduje się obecnie 11 rzeźb i 6 obrazów tego twórcy. Kolekcję współczesną zasilą również prace Jerzego i Małgorzaty Malinowskich, które czekają na kupno przez tę instytucję.

Dużym i cennym darem będzie kolejna „porcja” dzieł z kolekcji Izabeli Roman. Przypomnijmy, że w 2021 roku po raz pierwszy mieszkańcy Suwałk mogli obejrzeć wystawę prac przekazanych muzeum przez I. Roman. Kolejna część kolekcji trafi do instytucji w tym roku – będą to między innymi: cykl obrazów Franciszka Starowieyskiego czy obrazy Kazimierza Ostrowskiego. Muzeum zabiega obecnie o możliwość ciągłego prezentowania kolekcji w całej okazałości, poszukując powierzchni – miejsca do stałej ekspozycji sztuki współczesnej ze swoich zbiorów.

W marcu w Suwałkach zostanie otwarta wystawa tematyczna „Giewont w malarstwie polskim” (prace z kolekcji prywatnej), latem zobaczymy obrazy Janiny Wierusz-Kowalskiej, a jesienią – w budynku danej Resursy Obywatelskiej zostanie zaprezentowana wystawa prac artystów związanych z Suwałkami, Suwalszczyzną i Wilnem. Znajdą się wśród nich obrazy: Mariana Meszczyńskiego (ur. 1910 w Podwigrach, studiował w Wilnie), Adama Międzybłockiego, Czesława Wierusz-Kowalskiego. Poszukiwane przez muzeum są prace Racheli Mariampolskiej (1911 – 1939/45) – artystki urodzonej w Suwałkach, absolwentki żydowskiego gimnazjum, studentki na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie (1932 – 1937). Wystawę artystów obejrzą również wielbiciele sztuki z litewskiego Zatrocza.

Akwarela Adama Międzybłockiego powiększyła kolekcję zbiorów Muzeum Okręgowego w Suwałkach

Muzealna kolekcja po raz pierwszy zostanie pokazana publicznie

Izabela Roman podarowała Suwałkom kolekcję sztuki. To nowa Mecenas Kultury Suwałk (audio)

Leave a Reply