Wyposażenie sali do terapii sensorycznej w prowadzonych przez szpital ośrodkach terapeutycznych dla dzieci i młodzieży oraz zakup analizatora do szybkiej diagnostyki chorób zakaźnych zostało dofinansowane kwotą ponad 242 tys. zł z budżetu województwa. Sprzęt oficjalnie przekazano w piątek, 11 lutego – w XXX Światowy Dzień Chorego, podczas posiedzenia rady społecznej placówki.

Źródło, fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

Suwalski szpital prowadzi pięć Ośrodków Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży. Znajdują się one w Suwałkach, Sokółce, Augustowie, Sejnach i w Becejłach. Dzięki pieniądzom samorządu województwa w placówkach powstało pięć punktów interaktywnej terapii sensorycznej. Wyposażono je w kabiny do terapii zaburzeń sensorycznych, specjalne ścianki, maty Terrasensa, kabiny doświadczania świata stymulujące zmysły.

W ośrodkach będą też m.in. miejsca do stymulacji układu nerwowego poprzez ruch, gdzie pacjenci będą ćwiczyć dotyk, równowagę, napięcie mięśniowe. Sale terapeutyczne są przeznaczone nie tylko do terapii dzieci. Mogą z nich korzystać również osoby starsze.

Kupiony dzięki dotacji analizator, to mobilny sprzęt, dzięki któremu w dowolnym miejscu i szybko można wykonywać testy m.in. w kierunku COVID-19. Na ten cel szpital otrzymał z budżetu województwa 97 tys. zł. Aparat wykonuje 3 testy w ciągu godziny. Został zaprojektowany do badań w trybie pilnym (cito). Czas jednego badania to 20 minut.

Leave a Reply