Reklama

Rehabilitacja pocovidowa w suwalskim ośrodku rehabilitacji

Data:

- Reklama -

W ośmiu placówkach medycznych w naszym regionie pacjenci, którzy przeszli COVID-19, będą mogli skorzystać ze specjalistycznej rehabilitacji. Jedną z nich jest ośrodek rehabilitacji w Suwałkach.

Pieniądze na rehabilitację pocovidową w kwocie 5 mln zł będą pochodzić z dodatkowych 14 mln euro, jakie Województwo Podlaskie otrzymało z Komisji Europejskiej (KE) w ramach React-EU (Recovery Assistance for Cohesion and the Territories of Europe). To nowy mechanizm pomocowy KE, będący odpowiedzą na kryzys wywołany pandemią. Pieniądze z tej puli mogą zostać wykorzystane m.in. na wsparcie ochrony zdrowia. Dotacja zostanie przyznana po rozpatrzeniu wniosku, który przygotował Departament Zdrowia w urzędzie marszałkowskim.

– Jesteśmy w trakcie kolejnej odsłony pandemii koronawirusa. Dbamy oczywiście o chorych, ale musimy również zadbać o tych, co już przeszli tę chorobę i nadal odczuwają jej skutki, mają powikłania, dolegliwości – powiedział Marek Malinowski, odpowiedzialny w zarządzie województwa m.in. za sektor zdrowia.

Irena Łukaszuk, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Ośrodek Rehabilitacji w Suwałkach wyjaśniła, że z rehabilitacji pocovidowej korzystać będą mogli pacjenci w stanie średnim i ciężkim.

– Skutki choroby mogą być odczuwalne jeszcze przez wiele miesięcy, dlatego rehabilitację będzie można rozpocząć nawet do 12 miesięcy od zakończenia choroby. A sama rehabilitacja potrwa od 2 do 6 tygodni – powiedziała Irena Łukaszuk.

Będzie to pierwszy w województwie i jeden z kilku w Polsce kompleksowych projektów, które mają na celu pomoc osobom, wymagającym rehabilitacji po COVID-19.

Rehabilitację pocovidową mają poprowadzić: Szpital Ogólny im. dr Witolda Ginela w Grajewie, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Rehabilitacji w Suwałkach, Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Hajnówce, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Białostockiej, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łapach, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Zespolony im. J. Śniadeckiego w  Białymstoku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Ośrodek Rehabilitacji świętuje 30-lecie

Obchody 30-lecia Specjalistycznego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Ośrodka Rehabilitacji...

Suwalskie szpitale ze wsparciem w wysokości niemal 670 tys. zł

Blisko 670 tys. zł trafi do dwóch suwalskich placówek:...

350 tys. zł na ścieżki i siłownię

Budowa „siłowni zewnętrznej” i ścieżek terapeutycznych na terenie SP...

Jak skorzystać z rehabilitacji pocovidowej?

Ozdrowieńcy, którzy po przechorowaniu COVID-19 nadal odczuwają utrzymujące się...