Zaczątek nowego księgozbioru w języku ukraińskim już znajduje się w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach – na razie skromny, ponieważ Ukraińcy z Tarnopola z powodu wybuchu wojny nie zdążyli wysłać wszystkich przygotowanych książek, spotkania i konferencje online – zamiast wizyt studyjnych i bezpośredniej wymiany doświadczeń. Plenerowe biblioteczki z książkami w j. polskim i ukraińskim – te pojawiły się zarówno u nas, jak i w mieście partnerskim. Realizacja polsko-ukraińskiego projektu – najpierw przez pandemię, później z powodu agresji Rosji – nie przebiegała zgodnie z planem.
W poniedziałek, 14 marca na Placu Marii Konopnickiej w Suwałkach została otwarta plenerowa wystawa fotografii Tarnopola sprzed wybuchu wojny pod hasłem „I niech tak pozostanie…”. To ostatni, podobnie jak dzisiejszy koncert i plenerowa biblioteczka przed budynkiem Suwalskiego Ośrodka Kultury, element polsko-ukraińskiego – czy też suwalsko-tarnopolskiego projektu.
Wiele wydarzeń, które objął projekt przyjęło zupełnie inną formę, albo w ogóle nie doszło do skutku. Bibliotekarze z Suwałk planowali odwiedzić Tarnopol i pojechać do Lwowa, gdzie na Cmentarzu Łyczakowskim znajduje się grobowiec urodzonej w Suwałkach Marii Konopnickiej – patronki biblioteki, patronki Roku 2022 w Polsce i w Suwałkach.
Maria Kołodziejska, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach o szczegółach polsko-ukraińskiego projektu i o koszulkach z Marią Konopnicką:
O wystawie fotografii z Tarnopola opowiada Maria Kołodziejska:
Te wszystkie wydarzenia zostały wpisane do projektu „Poznajmy się – Ukraińcy w Suwałkach, Polacy w Tarnopolu”, który jest dofinansowany z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa.
Fot. Niebywałe Suwałki
https://www.facebook.com/bibliotekasuwalki/videos/250837373925932/