Reklama

Plenerowa biblioteczka polsko-ukraińska otwarta. Jest też wystawa (foto, audio)

Data:

- Reklama -

Zaczątek nowego księgozbioru w języku ukraińskim już znajduje się w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach – na razie skromny, ponieważ Ukraińcy z Tarnopola z powodu wybuchu wojny nie zdążyli wysłać wszystkich przygotowanych książek, spotkania i konferencje online – zamiast wizyt studyjnych i bezpośredniej wymiany doświadczeń. Plenerowe biblioteczki z książkami w j. polskim i ukraińskim – te pojawiły się zarówno u nas, jak i w mieście partnerskim. Realizacja polsko-ukraińskiego projektu – najpierw przez pandemię, później z powodu agresji Rosji – nie przebiegała zgodnie z planem.

W poniedziałek, 14 marca na Placu Marii Konopnickiej w Suwałkach została otwarta plenerowa wystawa fotografii Tarnopola sprzed wybuchu wojny pod hasłem „I niech tak pozostanie…”. To ostatni, podobnie jak dzisiejszy koncert i plenerowa biblioteczka przed budynkiem Suwalskiego Ośrodka Kultury, element polsko-ukraińskiego – czy też suwalsko-tarnopolskiego projektu. 

Wiele wydarzeń, które objął projekt przyjęło zupełnie inną formę, albo w ogóle nie doszło do skutku. Bibliotekarze z Suwałk planowali odwiedzić Tarnopol i pojechać do Lwowa, gdzie na Cmentarzu Łyczakowskim znajduje się grobowiec urodzonej w Suwałkach Marii Konopnickiej – patronki biblioteki, patronki Roku 2022 w Polsce i w Suwałkach.

Maria Kołodziejska, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach o szczegółach polsko-ukraińskiego projektu i o koszulkach z Marią Konopnicką:

O wystawie fotografii z Tarnopola opowiada Maria Kołodziejska:

Te wszystkie wydarzenia zostały wpisane do projektu „Poznajmy się – Ukraińcy w Suwałkach, Polacy w Tarnopolu”, który jest dofinansowany z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa.

Fot. Niebywałe Suwałki

https://www.facebook.com/bibliotekasuwalki/videos/250837373925932/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Zła passa trwa. Ślepsk Malow Suwałki – Aluron CMC Warta Zawiercie 1:3

Podobno najbardziej intrygującą kwestią dotyczącą tabeli PlusLigi jest to,...

Biało-niebiescy stracili punkty w Krypnie. Krypianka – Wigry 1:1

Dwa wiosenne zwycięstwa w lidze – i to wynikami...

„Bajka” Podlaską Marką Konsumentów roku 2022

Plebiscyt Podlaska Marka Konsumentów, od lat towarzyszący Nagrodzie Podlaska...

Strażacy ćwiczyli w Laboratorium Symulacji Medycznych

W Suwałkach odbyło się szkolenie z zaawansowanych czynności ratunkowych...