Reklama

Plenerowa biblioteczka polsko-ukraińska otwarta. Jest też wystawa (foto, audio)

Data:

- Reklama -

Zaczątek nowego księgozbioru w języku ukraińskim już znajduje się w Bibliotece Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach – na razie skromny, ponieważ Ukraińcy z Tarnopola z powodu wybuchu wojny nie zdążyli wysłać wszystkich przygotowanych książek, spotkania i konferencje online – zamiast wizyt studyjnych i bezpośredniej wymiany doświadczeń. Plenerowe biblioteczki z książkami w j. polskim i ukraińskim – te pojawiły się zarówno u nas, jak i w mieście partnerskim. Realizacja polsko-ukraińskiego projektu – najpierw przez pandemię, później z powodu agresji Rosji – nie przebiegała zgodnie z planem.

W poniedziałek, 14 marca na Placu Marii Konopnickiej w Suwałkach została otwarta plenerowa wystawa fotografii Tarnopola sprzed wybuchu wojny pod hasłem „I niech tak pozostanie…”. To ostatni, podobnie jak dzisiejszy koncert i plenerowa biblioteczka przed budynkiem Suwalskiego Ośrodka Kultury, element polsko-ukraińskiego – czy też suwalsko-tarnopolskiego projektu. 

Wiele wydarzeń, które objął projekt przyjęło zupełnie inną formę, albo w ogóle nie doszło do skutku. Bibliotekarze z Suwałk planowali odwiedzić Tarnopol i pojechać do Lwowa, gdzie na Cmentarzu Łyczakowskim znajduje się grobowiec urodzonej w Suwałkach Marii Konopnickiej – patronki biblioteki, patronki Roku 2022 w Polsce i w Suwałkach.

Maria Kołodziejska, dyrektor Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach o szczegółach polsko-ukraińskiego projektu i o koszulkach z Marią Konopnicką:

O wystawie fotografii z Tarnopola opowiada Maria Kołodziejska:

Te wszystkie wydarzenia zostały wpisane do projektu „Poznajmy się – Ukraińcy w Suwałkach, Polacy w Tarnopolu”, który jest dofinansowany z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa.

Fot. Niebywałe Suwałki

https://www.facebook.com/bibliotekasuwalki/videos/250837373925932/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Jak wybrać najlepszy krem nawilżający do twarzy dla wrażliwej skóry?

Wrażliwa skóra wymaga szczególnej uwagi i delikatności, zwłaszcza jeśli...

Cudzoziemców pracujących w regionie nieco więcej niż w ubiegłym roku

Liczba legalnie pracujących i podlegających ubezpieczeniom społecznym cudzoziemców w...

W PKS remont

Dziś rozpoczęły się prace przy budowie drogi dojazdowej do...

Małgorzata Rozenek-Majdan w nowym programie „Pokonaj mnie, jeśli potrafisz” przejdzie pomiędzy mostami w Stańczykach

Małgorzata Rozenek-Majdan, osobowość telewizyjna i bizneswoman, postanowiła wywrócić swoje...