Prezydent Suwałk w dniu 31 marca wydał decyzję środowiskową dotyczącą budowy spalarni śmieci w sąsiedztwie Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Powstanie inwestycji uzależnione jest od pozyskania przez samorząd środków na budowę obiektu. Koszt szacowany jest na około 150 mln zł.

Instalacja Termicznego Przekształcania Wstępnie Przetworzonych Odpadów Komunalnych wraz z głównymi węzłami technologicznymi zlokalizowana będzie na działkach o łącznej powierzchni około 1,83 ha – przy suwalskim PEC-u.

Jak podkreśla Kamil Sznel, naczelnik Wydziału Obsługi Prezydenta, Komunikacji Społecznej i Promocji miasto, które jest w tym przypadku inwestorem, zamierza jeszcze w kwietniu złożyć do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wniosek o dofinansowanie budowy spalarni. Od decyzji NFOŚiGW zależeć będzie przyszłość kosztownego projektu. Przy założeniu, że pieniądze zostaną Suwałkom przyznane, to według harmonogramu pozwolenie na budowę miasto powinno uzyskać w przyszłym roku, zaś uruchomienie instalacji nastąpi nie wcześniej niż w 2025 roku.

Spalarnia w Suwałkach ma składać się z jednej linii technologicznej o wydajności maksymalnej 2,95 Mg/h, co przy uwzględnieniu maksymalnego rocznego czasu pracy na poziomie 8760 h/rok (maksymalnej dyspozycyjności) będzie równe maksymalnej rocznej masie spalanych odpadów na poziomie 25 842 Mg/rok. Planowana linia termicznego przekształcania odpadów będzie posiadała jednoprzewodowy komin o wysokości około 40 m oraz wentylator ciągu. W ITPO mają być spalane odpady komunalne typu preRDF/RDF, pozostałości z doczyszczania odpadów selektywnie zebranych, tekstylia, tworzywa sztuczne i guma, nieprzekompostowane frakcje odpadów komunalnych i podobnych.

Spalarnia śmieci – jest raport środowiskowy, trwają konsultacje

Spalarnia śmieci w Suwałkach – petycja, sprzeciw i… małe zainteresowanie spotkaniem (audio)

Konsultacje w sprawie spalarni dobiegły końca. Nie było uwag ani wniosków

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj