Do placówki trafią pacjenci z najlżejszymi zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi oraz zespołem stresu pourazowego. W 2021 r. zarząd województwa przydzielił na tę inwestycję 7,4 mln zł z funduszy unijnych, a na czwartkowym (12 maja) posiedzeniu przyznał na ten cel wkład własny w wysokości 1,3 mln zł.

Ośrodek podlegać będzie pod szpital psychiatryczny w Suwałkach. Zostanie zlokalizowany w budynku po szkole, w oddalonych o ok. 20 km od Suwałk Smolnikach.

Po remoncie do dyspozycji pacjentów z zaburzeniami emocjonalnymi będzie 25 łóżek. Planowane jest też przeniesienie tam z Suwałk pododdziału leczenia zaburzeń nerwicowych, oddziału dziennego zaburzeń nerwicowych oraz przeniesienie i rozszerzenie zespołu opieki środowiskowej – działającego jako Centrum Zdrowia Psychicznego. Na te działania szpital posiada już podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Ośrodek będzie miał profil terapeutyczno-leczniczy dla pacjentów z zaburzeniami emocjonalnymi. W szczególności będą to nerwice lękowe, depresje, zaburzenia osobowości czy zespoły stresu pourazowego (PTSD). Planowana rekonwalescencja ma być połączona z terapią w bezpośrednim kontakcie ze środowiskiem naturalnym.

Placówka ma być gotowa do końca czerwca 2023 r.

Leave a Reply