W poniedziałek, 9 maja w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód została otwarta siódma w kraju i pierwsza w naszym województwie SOWA, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – miejsce skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych, oparte na doświadczeniach i elementach ekspozycji wykonanych przez Centrum Nauki Kopernik.

Małe Centra Nauki, oprócz Suwałk, działają również w Piotrkowie Trybunalskim, Raciborzu, Piasecznie, Świdwinie, Jaworznie, Rybniku. Kolejne powstaną między innymi w Łomży i Drohiczynie. Program, realizowany przez Centrum Nauki Kopernik oraz Ministerstwo Edukacji i Nauki, promuje ideę uczenia się, opartą na samodzielnym poszukiwaniu i odkrywaniu – eksperymentowaniu. Suwalska SOWA została otwarta w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód (ul. Innowacyjna 1) i będzie prowadzona przez pracowników Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej. Przypomnijmy, że w mieście kilka lat temu zostało otwarte MidiCentrum, oparte na podobnym założeniu. W ciągu 7 lat skorzystało z niego ponad 50 tys. użytkowników. Nowa placówka, zlokalizowana na południu miasta – jak zakłada Maria Kołodziejska, dyrektor biblioteki – będzie cieszyła się nie mniejszym zainteresowaniem.

W ciągu tygodnia SOWA będzie prowadziła zajęcia dla grup zorganizowanych, w soboty – dla osób indywidualnych. Spotkania mają być płatne (cennik jest opracowywany).

Gościem otwarcia Małego Centrum Nauki był sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Dariusz Piontkowski, resortu finansującego program SOWA we współpracy z Centrum Nauki Kopernik. 

Minister Dariusz Piontkowski o programie SOWA:

Irena Cieślińska, dyrektor programowy Centrum Nauki Kopernik:

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk:

Maria Kołodziejska, dyrektor Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej w Suwałkach:

Poseł PiS, Jarosław Zieliński:

SOWA składa się z interaktywnej wystawy kilkunastu angażujących eksponatów oraz majsterni, pobudzającej kreatywność, z zadaniami konstrukcyjnymi i logicznymi.

Według założeń programu, w 2022 r. zostaną otwarte w całej Polsce w sumie 24 Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj