21 czerwca Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał kolejne środki w ramach nowego okresu świadczeniowego „500 plus”. To kwota prawie 240 mln zł. Na konta rodziców trafiło już łącznie 2,7 mld zł.

Świadczenia wychowawcze 500 plus przyznane w ubiegłym roku były wypłacane przez ośrodki gminne lub powiatowe do końca okresu, na jaki przysługiwały, czyli do maja br. Od 1 czerwca trwa nowy okres świadczeniowy „Rodzina 500 plus”, pierwszy obsługiwany wyłącznie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Od blisko miesiąca pieniądze przekazywane są już na konta rodziców. W tym tygodniu z ZUS-u wyszły kolejne przelewy na kwotę blisko 240 mln zł. Tylko w województwie podlaskim wypłacono już 157,3 tys. świadczeń na kwotę 78,5 mln zł.

Od lutego ruszył nabór wniosków o 500 plus na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. Jednak już wcześniej od 1 stycznia ZUS przyjmował wnioski o świadczenie 500 plus na nowo narodzone dzieci.

– Przejęcie realizacji programu „Rodzina 500plus” przez Zakład odbyło się stopniowo, aby zagwarantować ciągłość i bezpieczeństwo wypłat. Etap przejściowy już się zakończył i tylko ZUS będzie przyznawał i wypłacał środki z programu – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

– Rodzice, którzy nie złożyli jeszcze wniosku na okres świadczeniowy 2022/2023, mają na to czas tylko do końca czerwca 2022 r. Jeśli wniosek złożą później, to stracą część pieniędzy, bo prawo do 500 plus będzie przyznane od miesiąca, w którym wpłynie dokument. Wyjątek stanowią rodzice, którym urodziło się dziecko. Oni mają trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin, otrzymają świadczenie z wyrównaniem – wyjaśnia rzeczniczka.

Wniosek o świadczenie wychowawcze jest elektroniczny. Można go złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Rodzice, którzy mają PESEL, mogą także przesłać wniosek do ZUS przez portal Empatia lub swój bank. Pieniądze trafią wyłącznie na rachunki bankowe.

– Możliwość złożenia wniosków drogą elektroniczną to przede wszystkim ogromna wygoda dla rodziców. To oni decydują, czy chcą to zrobić rano, w południe czy wieczorem. Dzięki elektronizacji mogą starać się o środki z programu także w weekendy, kiedy tradycyjne odwiedzanie urzędów jest niemożliwe – dodaje Katarzyna Krupicka.

Każdy rodzic ma stały termin płatności, który może sprawdzić na PUE ZUS. Termin płatności został przydzielony automatycznie i będzie obowiązywał przez cały okres, na który zostało przyznane świadczenie wychowawcze. Kolejne terminy wypłat to 4, 7, 9, 12, 14, 16, 18, 20 i 22 dzień miesiąca. W przypadku, gdy płatność wypada na dzień wolny od pracy, środki zostaną przekazana dzień wcześniej.

Leave a Reply