Dzięki tym środkom przy 50 zabytkach z regionu zostaną wykonane prace konserwatorskie lub restauratorskie. Pieniądze z budżetu województwa otrzymały m. in. parafie w Wigrach, Sejnach, Wiżajnach i Augustowie.

Beneficjenci dotacji to głównie podlaskie kościoły, cerkwie, ale też np. zabytkowy budynek szpitala w Knyszynie.

Dzięki wsparciu z budżetu będą kontynuowane prace konserwatorskie w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach. Pieniądze zostaną przeznaczone na: konserwację ołtarza bocznego p.w. Bożego Narodzenia z II poł. XVIII w. (85 tys. zł) oraz na konserwację feretronu z początku XX w. z rzeźbami Matki Bożej i św. Franciszka (55 tys. zł).

Fot. arch. Niebywałych Suwałk – w ostatnich latach w klasztorze pokamedulskim w Wigrach prowadzone są sukcesywnie prace konserwatorskie i remontowe

Środki otrzymały również Sejny, gdzie zostaną przeprowadzone: badania stratygraficzne ołtarza bocznego z figurą Chrystusa znajdującego się w Kaplicy Serca Jezusowego w Bazylice p.w. Nawiedzenia NMP (10 tys. zł) oraz remont kapitalny części północnej i południowej zabytkowego ogrodzenia (muru) w Parafii Rzymskokatolickiej pw. Nawiedzenia NMP (50 tys. zł).

Część środków z puli trafi także do Augustowa, gdzie zaplanowane są prace organmistrzowsko-konserwatorskie 37-głosowych organów w Bazylice pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Augustowie (II etap – 50 tys. zł) oraz do Wiżajn, gdzie w Parafii Rzymskokatolickiej pw. Św. Teresy z Avila zostanie wykonane pokrycie dachowe blachą tytanowo-cynkową.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj