Reklama

Dzieci uchodźców z Ukrainy uczestniczą w półkoloniach

Data:

- Reklama -

Fundacja Forum Inicjatyw Społecznych buduje wsparcie na Suwalszczyźnie i w pd.-zach. Polsce dzieci i młodzieży uchodźców z Ukrainy w integracji z nowym środowiskiem, szkołą i warunkami życia. Od końca czerwca 2022 r. do połowy kwietnia 2023 r. będzie prowadzić działania na naszym terenie oraz na terenie powiatów: wrzesińskiego, polkowickiego i poznańskiego.

Fundacja Forum Inicjatyw Społecznych uzyskała fundusze na sfinansowanie projektu „Wsparcie dla dzieci uchodźców z Ukrainy w Polsce”.

Celem projektu jest wsparcie dzieci uchodźców w integracji z nowym środowiskiem, szkołą i warunkami. Projekt wspierać będzie dzieci i młodzież z Ukrainy w procesie uczenia się w szkole oraz w integracji z polskim społeczeństwem. Dzięki kompleksowemu podejściu, wspierane będą zarówno same dzieci i młodzież, jak i ich otoczenie – nauczyciele, społeczność szkolna i rodzice – w celu zapewnienia młodym ludziom szybkiej integracji i trwałych perspektyw na przyszłość.

Projekt przewidziany jest dla dzieci z Polski i Ukrainy w dwóch przedziałach wiekowych: 6-12 lat i 13-18 lat oraz kadry nauczycielskiej (nauczycieli i psychologów szkolnych oraz zespołów z lokalnych poradni psychologiczno-pedagogicznych). Uczestniczyć w nim będą dzieci oraz kadra z 8 szkół i 5 lokalnych poradni psychologiczno-pedagogicznych, w sumie: 210 nauczycieli i psychologów (po 20 nauczycieli, pedagogów i psychologów z każdej szkoły, po 10 pracowników poradni), 400 dzieci polskich i ukraińskich (grupy mieszane, min. 50% uczniów z rodzin uchodźczych, 60 dzieci z okolic Suwałk biorących udział w półkoloniach, 40 asystentów kulturowych i nauczycieli wspomagających.

– Poza dziećmi z Ukrainy i Polski możliwy jest również udział dzieci uchodźców z innych krajów – dodaje Małgorzata Lewandowska, kierowniczka projektu.

Kluczowe działalności projektu, dla zobrazowania, można pogrupować w działania skierowane do: dzieci i młodzieży, umożliwiające im poznanie otoczenia, odnalezienie się w nowym środowisku – przez bezpośrednie wsparcie dzieci uchodźców, poprzez zajęcia integracyjne w trakcie roku szkolnego oraz w okresie letnim; szkolenia i materiały dla nauczycieli pracujących z klasami, w których znajdują się dzieci uchodźców oraz szkolenie asystentów międzykulturowych, którzy od nowego roku będą mogli wspierać nauczycieli; zajęcia dla społeczności szkolnych, które pozwolą im na stworzenie własnych pomysłów na włączenie nowych uczniów;

– Myśląc o dzieciach pozostających w ukraińskim systemie edukacji, uczących się zdalnie, zaplanowano przygotowanie bezpiecznej przestrzeni w mobilnych namiotach posiadających niezbędne wyposażenie – laptopy, stanowiska pracy, wi-fi. Dzieci otrzymają tam także opiekę ukraińskojęzycznych nauczycieli wspomagającym lub wychowawców – wyjaśnia Małgorzata Snarska-Nieznańska, prezeska Fundacji FIS.

Dla mieszanych grup ukraińskich i polskich uczniów szkół uczestniczących w projekcie przewidziano także stałe, cotygodniowe zajęcia pozalekcyjne, prowadzone metodami edukacji przyrodniczej, mające na celu wsparcie procesu redukcji traumy czy integracji i oswajania się z nowym miejscem, a także jesienny wyjazd edukacyjno-integracyjny do Parku Narodowego Ujście Warty obejmujący warsztaty i zajęcia terenowe oraz popołudnia integracyjne.

– Naszą ideą jest nauka dzieci i młodzieży po to, aby po powrocie na Ukrainę uczestniczyły w odbudowie kraju i rekompensacji strat przyrodniczych, które w chwili obecnej szacowane są na poziomie 6 mld euro – mówi Agata Juzyk, współtwórczyni projektu.

Przez prawie rok trwania projektu nauczyciele, pedagodzy i psychologowie szkolni zdobędą umiejętności i kompetencje w zakresie interwencji kryzysowej oraz pierwszej pomocy psychologicznej. Przewidziane są dla nich szkolenia i działania w zakresie interwencji kryzysowej czy wsparcia uczniów z Ukrainy w radzeniu sobie z traumą.

Pierwsze działania projektu „Wsparcie dla dzieci uchodźców z Ukrainy w Polsce” przewidziane są już na koniec czerwca, kiedy to 60-osobowa grupa dzieci i młodzieży z Suwalszczyzny weźmie udział w półkoloniach realizowanych w Szelmencie i na terenie parków – Wigierskiego Parku Narodowego oraz Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

Podczas aktywności sportowych przeplatanych ciekawie podaną dawką wiedzy przyrodniczo-klimatycznej, grupy polsko-ukraińskie będą poznawać region, aktywnie wypoczywać, a co najważniejsze budować relacje i nawiązywać trwałe znajomości, będące nieocenioną wartością w procesie integracji.

Spotkanie informacyjne dot. półkolonii Ukraińsko Polskich na Suwalszczyźnie odbyło się w czwartek, 23 czerwca w Kawiarni Artystycznej, przy ul. Noniewicza 71 w Suwałkach.

Projekt realizowany jest we współpracy i finansowaniu Terre des hommes z Niemiec. Współpraca Tdh Niemcy z Fundacją FIS trwa od 2018 r. i oparta jest na realizacji programu „Code for Green”® dot. rozwiązywania lokalnych wyzwań środowiskowych poprzez innowacje technologiczne. Dzięki niej już ponad 300 uczniów szkół podstawowych i średnich nabyło umiejętności i kompetencje w zakresie technologicznego podejścia do rozwiązywania kryzysów ekologicznych.

Fundacja Forum Inicjatyw Społecznych prowadzi projekty edukacyjne dla dzieci i młodzieży z zakresu przyrody, ochrony środowiska oraz technologii cyfrowych. Działania prowadzone przez fundację wspierają głębokie doświadczanie przyrody oraz budują postawę aktywną wobec technologii informatycznych u dzieci przedszkolnych i młodszych uczniów szkoły podstawowej. Autorskie programy FFIS takie jak CodeForGreen®, Young Change Maker czy CodeForGreenEmbassy mają na celu wspieranie równej edukacji cyfrowej, opartej na kluczowych umiejętnościach XXI wieku oraz budowanie sprawczości, która wywoła i wpłynie na zmiany społeczne. Fundacja jest twórcą metody pracy CodeforGreen wykorzystującej m.in. Design Thinking, empatyzację, myślenie projektowe, dzięki której młodzi ludzie projektują rozwiązania informatyczne dedykowane problemom środowiskowym.

FFIS działa przede wszystkim na obszarach wiejskich oraz w małych i średnich miastach. Pomaga przygotować młodzież, w tym szczególnie dziewczynki, do osiągnięcia autonomii, bezpieczeństwa finansowego, możliwości zawodowych opartych na osobistej odpowiedzialności za środowisko oraz otoczenie społeczne.

Programy fundacji opierają się na lokalnych uwarunkowaniach i potrzebach oraz podejmują wyzwania w zakresie zrównoważonego rozwoju, uczestnictwa obywatelskiego, wdrażania dialogu społecznego.

FFIS na stałe współpracuje z Uniwersytetem Adama Mickiewicza i Politechniką Poznańską. Jesteśmy organizacją turkusową. Fundacja działa od 2017 roku, a jej główną siedzibą jest Buda Ruska, położona w otulinie Wigierskiego Parku Narodowego.

Fot. Natura Event Sp. z o.o.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„Port Suwałki” zainaugurował działalność: to bezpieczna przystań dla dzieci i młodzieży z Ukrainy

"Port Suwałki" został oficjalnie otwarty w poniedziałek, 15 maja....

Mali przyrodnicy z Puńska kodują. Do przedszkola trafiły nawet roboty Photon

Po ponad 1250 godzinach zajęć w ramach programu „Mali...

Ten pomysł z Suwalszczyzny to może być rewolucja w systemie edukacji (audio)

To już się dzieje - uczniowie szkół w zachodniej...