Reklama

Kosić czy nie kosić? Miasto opracuje standardy opieki nad zielenią?

Data:

- Reklama -

Temat powracający wraz z nadejściem wiosny – pielęgnacja zieleni w Suwałkach – teraz ma szansę na „uregulowanie”. Radna z klub „Łączą nas Suwałki”, Anna Ruszewska w swojej interpelacji pyta o „opracowanie standardów dotyczących opieki nad zielenią w mieście, w tym dotyczących koszenia i pielęgnacji traw oraz wycinki starodrzewu”. Okazuje się, że miasto już pracuje nad tym zagadnieniem.

Radna w swoim piśmie skierowanym do prezydenta Suwałk zwraca uwagę na „potrzebę zwiększania kształtowania świadomości społecznej dla zachowania dziedzictwa przyrodniczego” oraz ochronę terenów zieleni (terenów leśnych, parków, zieleńców, zieleni tymczasowej i nieurządzonej czy pasów drogowych). Anna Ruszewska sugeruje, aby stworzyć jednolite standardy dla jednostek miejskich, którymi te miałyby kierować się podczas koszenia i pielęgnacji traw oraz wycinki starodrzewu. – Tego typu dyrektywy są już wdrożone w wielu miastach europejskich, jak i w Polsce, np. w Krakowie, Wrocławiu, Kielcach, Łodzi czy Poznaniu – argumentuje radna. Standardy miałyby też pomóc radnym w projektowaniu budżetu i zabezpieczeniu środków na przygotowywanie terenów zielonych, również na specjalistyczną pielęgnację drzewostanu czy zabezpieczanie i odtwarzanie terenów zdegradowanych np. przez parkujące samochody.

Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk w odpowiedzi na interpelację radnej informuje, że miasto współpracuje już w tym zakresie z Fundacją Sendzimira z Warszawy. – Przedmiotem porozumienia jest współpraca partnerska stron przy realizacji Projektu „Uniwersalne standardy utrzymania terenów zieleni w miastach”. Projekt zapewnia możliwość udziału w serii warsztatów realizowanych z udziałem ekspertów i konsultacji wypracowanych standardów. Po analizie propozycji poszczególnych standardów wypracowanych w ramach projektu uczestnicy będą mogli z nich korzystać i wdrażać je w swoich miastach – dodaje w piśmie Ł. Kurzyna.

Postanowiliśmy skontaktować się Fundacją Sendzimira, aby zapytać o szczegóły projektu, który może zmienić wiele w naszym mieście – w zakresie opieki nad zielenią i drzewami. Karolina Maliszewska potwierdza, że Suwałki w działaniu uczestniczą i są wśród 36 miast, które podpisały porozumienie z Fundacją Sendzimira. – Co do założenia dokument ma mieć charakter uniwersalny, tak, by mógł być przyjęty jako obowiązujący we wszystkich miastach w Polsce. Standardy to bardzo rozbudowany dokument, składający się z kilku zeszytów, więc trudno mówić o głównych wnioskach (omawiamy tam wiele czynności dot. utrzymania zieleni). Jak tylko zostaną opublikowane, a powinno mieć to miejsce we wrześniu, będą powszechnie dostępne – tłumaczy przedstawicielka Fundacji. Projekt Standardów realizowany jest z udziałem miast i wielu ekspertów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wybory 2024: Kto startuje z urzędującym prezydentem Suwałk?

Stoimy przed wyborem nowych przedstawicieli do Rady Miejskiej w...

Bulwary czeka rozbudowa, więc nowa ścieżka rowerowa powstanie

O budowę nowej ścieżki rowerowej wzdłuż rzeki Czarna Hańcza...

Kolejna ścieżka rowerowa powstanie wzdłuż Czarnej Hańczy?

Suwałki mają ogromny potencjał do rozwoju infrastruktury dla pieszych...

Kolejne drzewa na bulwarach. Sadziły je dzieci, sadziła i młodzież

Za nami akcja sadzenia drzewa na bulwarach nad Czarną...