Reklama

Z regionu: Politechnika Białostocka projektuje ekologiczne pompy ciepła

Data:

- Reklama -

Katedra Techniki Cieplnej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej od wielu lat podejmuje współpracę z partnerami przemysłowymi również w zakresie pomp ciepła. Pierwszym ważniejszym przedsięwzięciem projektowym było opracowanie typoszeregu dużych gruntowych pomp ciepła w zakresie mocy grzewczych od 80 do 300 kW dla firmy Sun-Energy. Warto podkreślić, że był to typoszereg pierwszych dużych pomp ciepła krajowej konstrukcji. Udało się wówczas wypracować rozwiązanie gwarantujące uzyskanie bardzo wysokiej efektywności energetycznej przy bardzo zwartej konstrukcji.

Autor: Agnieszka Sakowicz-Stasiulewicz, Politechnika Białostocka

W zakresie opracowania typoszeregu pomp ciepła powietrznych – zespół Katedry Techniki Cieplnej podjął współpracę z firmą bardzo dobrze rozpoznawalną nie tylko na rynku krajowym, lecz także w wielu państwach z nami sąsiadujących – firmą Kostrzewa.  Jest to firma oferująca nowoczesne systemy grzewcze na biomasę (w tym kotły na pellet), aktualnie firma ta rozszerza asortyment produktów o kotły elektryczne, pompy ciepła oraz rekuperatory. Co ważne – w firmie tej znajduje zatrudnienie wielu  absolwentów Politechniki Białostockiej.

Opracowane na Politechnice Białostockiej rozwiązanie powietrznej pompy ciepła ma wysoką efektywność energetyczną, ale trzeba też podkreślić dodatkowy walor pompy – jest ona w pełnym wymiarze ekologiczna.

Pompa ciepła – pompie nie jest równa. W większości dostępnych na rynku modeli powietrznych pomp ciepła wykorzystywanych jest wiele substancji, które trudno uznać za przyjazne środowisku. Przykładem jest czynnik roboczy R134a – jego potencjał tworzenia efektu cieplarnianego jest 1430 razy większy niż CO2. Tymczasem pompy zaprojektowane we współpracy z firmą Kostrzewa  wykorzystują propan jako  substancję roboczą, który jest substancją naturalną i traktowaną jako płyn w pełni  przyjazny środowisku.

– Konstrukcja pompy jest nadzwyczaj bezpieczna – przekonuje prof. dr hab. inż. Dariusz Butrymowicz, kierownik Katedry Techniki Cieplnej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. – Napełnienie czynnikiem roboczym jest bardzo małe, pompa jest dedykowana do  zastosowania na zewnątrz budynku.

– Propan R290 jako czynnik roboczy oferuje bardzo wysoką efektywność energetyczną – zdradza prof. Butrymowicz. – Ta pompa jest szczególna dlatego, że jest opracowana dla niskotemperaturowej strefy klimatycznej, a więc między innymi również dla naszego regionu, dla województwa podlaskiego. Rozwiązanie oferuje bardzo wysoką efektywność energetyczną. Stosując propan możemy zaoferować rozsądne koszty przy spełnieniu wszelkich wymogów ekologicznych.

Warto podkreślić, iż w trakcie realizacji jest także kolejny projekt dotyczący technologii pomp ciepła. Katedra Techniki Cieplnej  podjęła się opracowania innowacyjnej wysokotemperaturowej pompy ciepła  dedykowanej dla zastosowań przemysłowych. Rozwiązanie opracowywane jest we współpracy z firmą Frizo – czołowym producentem dużych, przemysłowych urządzeń chłodniczych  i pomp ciepła.

Powyższe dowodzi, że kadra dydaktyczna prowadząca zajęcia na Politechnice Białostockiej  posiada unikalne praktyczne doświadczenie – wynikające z wielu wdrożeń i współpracy z renomowanymi firmami.  Zachęcamy zatem do wyboru unikalnego kierunku kształcenia Energetyka cieplna, który także obejmuje swoim zakresem technologie pomp ciepła i oferuje zdobycie nie tylko atrakcyjnych , ale jednych z najbardziej poszukiwanych na rynku kwalifikacji zawodowych. Ten kierunek kształcenia oferuje także unikalną możliwość przygotowania do uzyskania uprawnień zawodowych dla współczesnej branży energetycznej.

Absolwenci kierunku energetyka cieplna zdobędą wykształcenie sprofilowane w zakresie energetyki cieplnej, chłodnictwa i klimatyzacji. Będą posiadali interdyscyplinarne kompetencje zawodowe w obszarze czystych technologii energetycznych, technologii wytwarzania chłodu oraz zagadnień cieplno-przepływowych występujących w nowoczesnym przemyśle, inżynierii środowiska i budownictwie. Studenci poznają też programy CAD i CFD

W ramach specjalności Technologie energetyczne – absolwent uzyska kompetencje związane z technologiami siłowni energetycznych, technologiami konwersji energii odnawialnych oraz zagospodarowania energii odpadowych w przemyśle, budownictwie i ochronie środowiska.

W ramach specjalności Chłodnictwo i klimatyzacja – absolwent uzyska kompetencje z zakresu nowoczesnej techniki chłodniczej, klimatyzacyjnej, pomp ciepła oraz innowacyjnych technologii chłodniczych.

Absolwent energetyki cieplnej będzie przygotowany do podjęcia pracy w: przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem i eksploatacją w obszarze energetyki cieplnej, chłodnictwa, klimatyzacji, pomp ciepła oraz przemysłu spożywczego i chemicznego.

Absolwenci tego kierunku uzyskują również kwalifikacje niezbędne do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej w tej dziedzinie oraz podstawową wiedze niezbędną do pracy w środowisku międzynarodowym, obejmujące posługiwanie się językiem specjalistycznym, co pozwala na współpracę z firmami zagranicznymi.

Przyjęcia kandydatów na studia pierwszego stopnia będą dokonywane na podstawie listy rankingowej. Lokata kandydata na liście rankingowej zależeć będzie od liczby punktów uzyskanych z przedmiotów branych pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym: w przypadku kandydatów zdających egzamin maturalny w 2010 roku i później: matematyka, fizyka lub chemia, język obcy nowożytny; w przypadku kandydatów zdających egzamin dojrzałości lub egzamin maturalny do 2009 roku włącznie: matematyka lub fizyka lub chemia, język obcy nowożytny.

Przyjęcie na studia pierwszego stopnia na kierunek energetyka cieplna odbywać się będzie w ramach limitu miejsc w oparciu o listę rankingową kandydatów objętych postępowaniem. Rekrutacja na ten kierunek prowadzona jest przez Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Z regionu: Nowy bolid CMS-09 gotowy

CMS-09 - hybrydowy bolid klasy Formula Student zbudował zespół...

Z regionu: Sztuczna inteligencja prowadzi audycję w Radiu Akadera

„Petrosa Psyllosa potyczki z AI" – to nowy cykl audycji...

Z regionu: Studenci z Cerber Motorsport budują nowy bolid hybrydowy CMS-09

Nowy bolid CMS-09 studentów z zespołu Cerber Motorsport z...

Biogazownia, czyli najpierw mieć prąd i ciepło, a potem nawóz

Któż nie chciałby najpierw mieć prąd i ciepło, a...