Reklama

Książka, która zmieniła moje życie

Data:

- Reklama -

Na półki Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach trafiła pierwsza partia książek w języku ukraińskim, przysłanych z Urzędu Miasta Tarnopol. Około pięćdziesięciu nowych pozycji można znaleźć w Wypożyczalni Zbiorów Obcojęzycznych na parterze (w Pracowni „Smykałka”).

To kolejne działanie projektu „Poznajmy się – Ukraińcy w Suwałkach, Polacy w Tarnopolu”, realizowanego przez Bibliotekę Publiczną im. Marii Konopnickiej w Suwałkach i Urząd Miasta Tarnopol. Na przestrzeni dwóch lat przeprowadzono wiele działań zbliżających do siebie społeczności polską i ukraińską, mieszkające w obydwu miastach partnerskich.

Od 2021 roku działa polsko-ukraińska strona internetowa suwalki.bpsuwalki.pl. Można tu znaleźć informacje turystyczne o Suwałkach oraz przydatne adresy, telefony; w suwalskiej bibliotece powstało miejsce z ukraińską klawiaturą i bezpłatnym dostępem do Internetu; wydrukowano quest „Tropem królewskiego pazia” z opisem szlaku suwalskich krasnoludków w trzech językach – polskim, angielskim i ukraińskim (dostępny w bibliotece); powstała biblioteczka plenerowa – ogólnodostępna szafka z książkami w językach polskim i ukraińskim, ustawiona przy Galerii Stara Łaźnia.

Oprócz tego odbyły się koncerty: „Daj mi odejść…” («Biдпусти») w wykonaniu Daniela Kujałowicza; zespołu The Ukrainian Folk; mieszkańcy Suwałk uczestniczyli w „Ukraińskim pikniku kulinarnym” w Parku Konstytucji 3 Maja. Na placu Marii Konopnickiej przez kilka tygodni można było oglądać plenerową wystawę fotograficzną prezentująca miasto Tarnopol.

Dwujęzyczna wersja suwalskiej opowieści teatrzyku kamishibai „Jak krasnal Czarną Hańczę ratował” powstała w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz wraz z drewnianą skrzynką do prezentacji teatrzyku trafi do biblioteki w Tarnopolu. Drugi będzie można wypożyczyć w suwalskiej bibliotece.

Projekt „Poznajmy się – Ukraińcy w Suwałkach, Polacy w Tarnopolu” jest dofinansowany z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa.

Już poza realizacją wspólnego projektu suwalska Biblioteka Publiczna im. M. Konopnickiej od lutego prowadziła naukę języka polskiego dla ukraińskich dzieci przebywających w Suwałkach.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Zaśpiewać Mickiewicza – nietuzinkowy konkurs suwalskiej Biblioteki Publicznej

Wakacje na półmetku, zatem raczej o szkole jeszcze nie...

Nowa odsłona wystawy na Placu Marii Konopnickiej

Na Placu Marii Konopnickiej stanęła kolejna odsłona wystawy prezentującej...

Limeryki do końca lipca

Trwa konkurs organizowany przez Bibliotekę Publiczną im. Marii Konopnickiej...
%d bloggers like this: