Reklama

Książka, która zmieniła moje życie

Data:

- Reklama -

Na półki Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach trafiła pierwsza partia książek w języku ukraińskim, przysłanych z Urzędu Miasta Tarnopol. Około pięćdziesięciu nowych pozycji można znaleźć w Wypożyczalni Zbiorów Obcojęzycznych na parterze (w Pracowni „Smykałka”).

To kolejne działanie projektu „Poznajmy się – Ukraińcy w Suwałkach, Polacy w Tarnopolu”, realizowanego przez Bibliotekę Publiczną im. Marii Konopnickiej w Suwałkach i Urząd Miasta Tarnopol. Na przestrzeni dwóch lat przeprowadzono wiele działań zbliżających do siebie społeczności polską i ukraińską, mieszkające w obydwu miastach partnerskich.

Od 2021 roku działa polsko-ukraińska strona internetowa suwalki.bpsuwalki.pl. Można tu znaleźć informacje turystyczne o Suwałkach oraz przydatne adresy, telefony; w suwalskiej bibliotece powstało miejsce z ukraińską klawiaturą i bezpłatnym dostępem do Internetu; wydrukowano quest „Tropem królewskiego pazia” z opisem szlaku suwalskich krasnoludków w trzech językach – polskim, angielskim i ukraińskim (dostępny w bibliotece); powstała biblioteczka plenerowa – ogólnodostępna szafka z książkami w językach polskim i ukraińskim, ustawiona przy Galerii Stara Łaźnia.

Oprócz tego odbyły się koncerty: „Daj mi odejść…” («Biдпусти») w wykonaniu Daniela Kujałowicza; zespołu The Ukrainian Folk; mieszkańcy Suwałk uczestniczyli w „Ukraińskim pikniku kulinarnym” w Parku Konstytucji 3 Maja. Na placu Marii Konopnickiej przez kilka tygodni można było oglądać plenerową wystawę fotograficzną prezentująca miasto Tarnopol.

Dwujęzyczna wersja suwalskiej opowieści teatrzyku kamishibai „Jak krasnal Czarną Hańczę ratował” powstała w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz wraz z drewnianą skrzynką do prezentacji teatrzyku trafi do biblioteki w Tarnopolu. Drugi będzie można wypożyczyć w suwalskiej bibliotece.

Projekt „Poznajmy się – Ukraińcy w Suwałkach, Polacy w Tarnopolu” jest dofinansowany z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa.

Już poza realizacją wspólnego projektu suwalska Biblioteka Publiczna im. M. Konopnickiej od lutego prowadziła naukę języka polskiego dla ukraińskich dzieci przebywających w Suwałkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Biblioteczka plenerowa wróciła na bulwary

Korzystając z weekendowych spacerów zajrzyjcie do biblioteczki plenerowej Biblioteki...

Kosmiczne atrakcje podczas Nocy Bibliotek

Na ten wieczór czekało wielu – wielbiciele literatury mogli...

Świat kręci się wokół biblioteki

Na początku czerwca Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w...