Samorządowcy wspólnie apelowali o „ekspresówkę”

- Reklama -

Droga krajowa nr 8 – pomiędzy Augustowem i Białymstokiem – powinna zostać rozbudowana do standardów drogi ekspresowej – to główny postulat, który poruszyli samorządowcy podczas konferencji prasowej w Sztabinie. Podczas spotkania z dziennikarzami podano szereg argumentów za tym rozwiązaniem oraz poinformowano, że skierowany został do premiera Mateusza Morawieckiego apel na temat wyboru koncepcji połączenia planowanych dróg Via Baltica oraz Via Carpatia.

W spotkaniu wziął udział m.in. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, który już od kilku lat uzasadnia przebudowę tej drogi, podając w wątpliwość plany rządu dotyczące budowy „ekspresówki” na odcinku Ełk – Knyszyn przez cenne przyrodniczo obszary Biebrzy.

– Połączenie dróg Via Baltica i Via Carpatia powinno odbyć się poprzez modernizację drogi krajowej nr 8 do standardów drogi ekspresowej. Zapewni to dobre skomunikowanie północnej części województwa ze stolicą regionu ale też i resztą kraju. Ta droga jest 40 km krótsza niż forsowane połączenie na linii Ełk – Knyszyn. To oznacza tańszą budowę i szybszy przejazd oraz mniejszą emisję dwutlenku węgla – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk – Wszystkie te miejscowości jak Augustów, Sejny, Suwałki, Sztabin, Suchowola powinny mieć dobre połączenie ze stolicą województwa. Decyzja o ostatecznym przebiegu drogi powinna być podjęta przez drogowców, a nie polityków  – podkreślał prezydent Suwałk.

Oprócz Prezydenta Suwałk w konferencji wzięli udział wójtowie, burmistrzowie oraz starostowie, którzy zarządzają jednostkami samorządu terytorialnego na trasie przebiegu drogi krajowej nr 8.

Za realizacją Wariantu 4 optuje 39 samorządowców, którzy reprezentują kilkaset tysięcy mieszkańców powiatów: suwalskiego, sejneńskiego, augustowskiego, sokólskiego czy też białostockiego. Ich bezpośrednio dotyka sprawa głównej drogi regionu, która przebiega w stronę stolicy województwa – Białegostoku. Droga w pierwotnej wersji, najbardziej optymalnej i ekonomicznej została zatwierdzona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jako główny trakt transportowy.

Pomiary ruchu drogowego z 2020 roku wskazują, że drogą od Białegostoku do Augustowa porusza się najwięcej pojazdów w naszym województwie, nie licząc oczywiście „ekspresówki” z Warszawy do Białegostoku. Dziennie przejeżdża drogą około 4500 samochodów ciężarowych. To oznacza, że rocznie jest to ponad 1,5 mln tirów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kandydaci do Parlamentu Europejskiego w Suwałkach

9 czerwca wybory do Parlamentu Europejskiego. Pozostały tylko 22...

Elewacja konkatedry przejdzie remont

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz podpisał umowę z proboszczem parafii...

Rozmowy o przyszłości współpracy transgranicznej

W Suwałkach dyskutowano nad wsparciem regionu w kontekście zmieniającej...

II tura wyborów samorządowych: Podsumowanie wyników. Czesław Renkiewicz prezydentem Suwałk

W ostatnią niedzielę, 21 kwietnia odbyła się druga tura...
Exit mobile version