Reklama

Uroczyste otwarcie 2. FF Wajda na Nowo i filmowy wieczór z gwiazdami

Data:

- Reklama -

W sierpniu w Suwałkach po raz drugi jest bardzo filmowo – pokazy filmów krótko- i długometrażowych, wystawy, goście, a także konkurs. Wszystko to za sprawą 2. Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo, imprezy, której pomysłodawcą, a obecnie dyrektorem artystycznym, jest ceniony artysta-plastyk, Andrzej Pągowski.

Pierwsze wydarzenia w ramach drugiej edycji rozpoczęły się wczesnym przedpołudniem, we czwartek (18 sierpnia), ale oficjalne otwarcie miało miejsce w Sali im. Andrzeja Wajdy, w Suwalskim Ośrodku Kultury, o godzinie 18.

Prowadzący ten wieczór, Krzysztof Szubzda z Fundacji Rozwoju Podlaskiej Kinematografii Bardzo Dziki Wschód odczytał list Krystyny Zachwatowicz-Wajdy:

18 VIII 2022, Suwałki – Suwalski Ośrodek Kultury – 2. Festiwal Filmowy „Wajda na Nowo” – Krzysztof Szubzda
© 2022 Wojciech Otłowski

Przytoczony też został list od marszałka województwa podlaskiego, który życzył uczestnikom festiwalu wielu niezapomnianych wrażeń. Głos zabrał prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz, który wraził nadzieję, że ten mający rok festiwal będzie przez kolejne lata dostarczał suwalczanom i przebywającym tu gościom dostarczał emocji i cennych, filmowych przeżyć:

18 VIII 2022, Suwałki – Suwalski Ośrodek Kultury – 2. Festiwal Filmowy „Wajda na Nowo” – Czesław Renkiewicz
© 2022 Wojciech Otłowski

Czwartkowy wieczór to projekcje przeplatane rozmowami z twórcami prezentowanych obrazów. Z gośćmi rozmawiał dyrektor programowy festiwalu, krytyk filmowy, Łukasz Maciejewski. Na kanapie zasiedli: Feliks Falk – reżyser „Komornika” i odtwórca tytułowej roli, Andrzej Chyra.

18 VIII 2022, Suwałki – Suwalski Ośrodek Kultury – 2. Festiwal Filmowy „Wajda na Nowo” – Feliks Falk i Andrzej Chyra
© 2022 Wojciech Otłowski

Rozmowa rozpoczęła się od zwierzeń dotyczących związków gości z Andrzejem Wajdą. Feliks Falk wspomniał, że niejednokrotnie podkreślał, jak wiele zawdzięcza patronowi festiwalu, nazwał go ojcem chrzestnym, opiekunem, mentorem:

18 VIII 2022, Suwałki – Suwalski Ośrodek Kultury – 2. Festiwal Filmowy „Wajda na Nowo” – Feliks Falk
© 2022 Wojciech Otłowski

Andrzej Chyra zaznaczył, że zawdzięcza wielkiemu reżyserowi bazę estetyczną, świat wartości, które czerpał – będąc dzieckiem – z filmów autorstwa Andrzeja Wajdy.

Padły także pytania o „Komornika” – jak się okazało, Andrzej Chyra nie od razu zgodził się przyjąć rolę w tym filmie. Wydawało mu się, że jest to kreacja podobna do roli w „Długu”, zatem – jak zdradził Feliks Falk, a historię tę poznać można także dzięki lekturze książki „Wodzirej i inni. Rozmowa z samym sobą”, którą nabyć można w recepcji SOK-u, tytułowego bohatera miał zagrać Borys Szyc. Jednak kwestie związane z finansowaniem produkcji tego obrazu oraz inna propozycja, którą otrzymał Szyc sprawiły, że reżyser raz jeszcze zwrócił się do Andrzeja Chyry – i tym razem aktor się już nie wahał:

18 VIII 2022, Suwałki – Suwalski Ośrodek Kultury – 2. Festiwal Filmowy „Wajda na Nowo” – Andrzej Chyra
© 2022 Wojciech Otłowski

Projekcję „Komornika” poprzedziły dwie nowele filmowe zrealizowane pod hasłem „Solidarność, solidarność” w reżyserii Andrzeja Wajdy i Feliksa Falka. Zwieńczeniem wieczoru była „Brzezina” i rozmowa z aktorami odtwarzającymi główne role w tym obrazie: Olgierdem Łukaszewiczem i Emilią Krakowską.

18 VIII 2022, Suwałki – Suwalski Ośrodek Kultury – 2. Festiwal Filmowy „Wajda na Nowo” – Emilia Krakowska i Olgierd Łukasiewicz.
© 2022 Wojciech Otłowski

Jutro drugi dzień festiwalu – w programie filmy dokumentalne, pokazy konkursowe, wystawa, kino plenerowe oraz spotkanie z Jerzym Stuhrem (w Sali im. Andrzeja Wajdy, o godzinie 19.00).

Foto –  w postaci pokazu slajdów – Wojciech Otłowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„Wigraszek” oficjalnie wystartował! Relacja z czwartkowego uroczystego otwarcia festiwalu

Po roku przerwy powrócił, co cieszy i uczestników, i...

Tribute to Clarence „Mr. Gospel” Eggleton – ocean emocji podczas finałowego koncertu VII Soulwałki Gospel Workshop

Siódma edycja Soulwałki Gospel Workshop przeszła do historii, ale...

Militia rozgrzała publiczność. Piątkowy koncert w SOK-u

Piątkowy (24 maja) wczesny wieczór to idealna pora na...