Reklama

Codzienność w malarskiej formie – wernisaż prac Jacka Świgulskiego w Starej Łaźni

Data:

- Reklama -

Oddać codzienność – w jej bogactwie, różnorodności, wszelkie doświadczenia, emocje, uczucia – to niełatwe zadanie, tym bardziej, gdy materią ma być obraz. Malarstwo może wydawać się sztuką, której komunikowanie treści wprost nie jest dane, ale można też uznać, że wizualne przedstawienia generują bogactwo znaczeń, skojarzeń, interpretacji. Tak niewątpliwie jest w przypadku prac Jacka Świgulskiego, łodzianina, artysty, pedagoga, którego prace oglądać można w Galerii Stara Łaźnia.

W piątek (30 września) miał miejsce wernisaż wystawy prac o intrygującym tytule „Wszystko dookoła”. Duże formaty, fragmentaryczne przedstawienia, niezbyt szeroka, ale intrygująca gama barw, tytuły, które przywodzą na myśl także i nasze – wspólne, ważne, poruszające chwile – to zobaczyć można na wystawie prezentowanej na piętrze galerii.

Tryptyki ukazujące Gracje, życie rodzinne – także i egzystencja z uroczą, czworonożną pupilką obecną na wernisażu, problemy współczesności, narodziny i odejście, przeżycia trudne i wzruszające, chwile portretujące radość i smutek – tytuł wystawy jest adekwatnym mianem dla uogólniającego przedstawienia prac.

30 IX 2022; Suwałki – Stara łaźnia – wernisaż wystawy prac Jacka Świgulskiego: „Wszystko dookoła; autor z czworonożną pupilką.
© 2022 Wojciech Otłowski

W rozmowie Izabeli Giczewskiej z Jackiem Świgulskim padły pytania o technikę, inspiracje, proces tworzenia, przesłanie tej sztuki.

30 IX 2022; Suwałki – Stara łaźnia – wernisaż wystawy prac Jacka Świgulskiego: „Wszystko dookoła”.
© 2022 Wojciech Otłowski

Artysta zdradził, że to właśnie rozmaite momenty codzienności, te szczególne i te powszednie, widzą na płótnach i kartonach oglądający. Intrygujące, nietuzinkowe prace tworzą przestrzeń do refleksji i dyskusji. Nic zatem dziwnego, że wraz z kwiatami i podziękowaniami wybrzmiało zaproszenia do kolejnych wizyt, które gość przyjął z radością.

Foto – w postaci pokazu slajdów – Wojciech Otłowski

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W grudniu w „Starej Łaźni” wystawa „Ślady po ikonie”

W Galerii Sztuki "Stara Łaźnia" w Suwałkach w dniu...

Przedszkolaki w „Starej Łaźni”

We wtorek, 8 listopada dzieci z suwalskiego Przedszkola nr...

Wspominanie Andrzeja Strumiłły w Starej Łaźni (foto)

Z okazji 95 rocznicy urodzin Andrzeja Strumiłły wspominano jego...

Nowa naczelnik Wydziału Kultury i Sportu wybrana

W konkursie na stanowisko naczelnika w Wydziale Kultury i...
%d bloggers like this: