Powracają szkolenia wojskowe w suwalskiej jednostce. Kobiet coraz więcej

- Reklama -

W przyszły poniedziałek, 12 września w suwalskiej jednostce wojskowej rozpocznie się szkolenie specjalistyczne realizowane w formule dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej – weźmie w nim udział 40 osób. Równolegle – Wojskowe Centrum Rekrutacji w Suwałkach – cały czas prowadzi nabór chętnych kandydatów do wojska.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa odbywa się w dwóch modułach – szkolenia podstawowego, trwającego 28 dni i szkolenia specjalistycznego, które może trwać nawet 11 miesięcy. Chętni, zgłaszający się do WCR w Suwałkach, to mieszkańcy miasta Suwałk i trzech powiatów: suwalskiego, augustowskiego i sejneńskiego.

Do tej pory – na co zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej w Wojskowym Centrum Rekrutacji we wtorek, 6 września płk Jarosław Kowalewski – ochotnicy odbywali oba szkolenia na Mazurach – w Orzyszu, Węgorzewie, Gołdapi. Do tej listy dołączą teraz Suwałki. Chętnych nie jest mało. Jak zauważa płk Kowalewski – zachętą może być wynagrodzenie w wysokości 4560 zł brutto (w przypadku osób do 26. roku życia cała kwota wpływa na konto), fakt, że ochotnik nie musi rezygnować z pracy – urlop bezpłatny na czas szkolenia gwarantuje ustawa, zakwaterowanie w koszarach i wyżywienie. Ciekawostką jest to, że do wojska coraz chętniej zgłaszają się panie – stanowią obecnie około 30 procent ochotników.

Płk Jarosław Kowalewski – WCR by Iwona Danilewicz

Płk Krzysztof Świderski w trakcie spotkania z dziennikarzami poinformował, na czym polegać będzie szkolenie podstawowe, które w Suwałkach – po raz pierwszy od 2010 roku – rozpocznie się już za kilka tygodni – w październiku. Poprzedzi je rozpoczynające się we wrześniu szkolenie specjalistyczne dla tych, którzy podstawowy moduł już przeszli. – Ochotnicy poznają podstawy żołnierskiego zachowania, regulaminy, działania żołnierza na polu walki, nauczą się strzelać – wymieniał dowódca 14 pułku w Suwałkach. Oba szkolenia to czas sprawdzenia umiejętności przyszłego żołnierza. Najlepsi – wyróżniający się ochotnicy mogą liczyć na kursy specjalistyczne, dzięki którym pozyskają umiejętności przydatne w suwalskim pułku – jeśli zdecydują się tu służyć. W toku szkolenia mogą trafić np. do Torunia – na szkolenie przeciwpancerne lub do Poznania, gdzie szkoleni są kierowcy kategorii C lub C+E oraz pojazdów wojskowych. Czy wszyscy chętni mogą liczyć na pracę w Suwałkach? Płk. Krzysztof Świderski podkreśla, że w tej chwili w jednostce miejsca pracy powstają w wyniku awansów, przeniesień lub „wykruszania się” żołnierzy, ale dzięki złożonym wnioskom organizacyjno-etatowym ta sytuacja może ulec zmianie.

Płk Krzysztof Świderski – szkolenia wojskowe Suwałki by Iwona Danilewicz

Do odbycia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej może zgłosić się osoba, która skończyła 18 lat, ma polskie obywatelstwo, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej, nieposzlakowaną opinię i nie była karana za przestępstwo umyślne. Kandydat musi przejść rozmowę w WCR, jest kierowany na badania lekarskie i psychologiczne, a gdy uzyska pozytywne orzeczenie, otrzymuje decyzję o powołaniu.

Ochotnicy w trakcie szkolenia mogą zdobyć liczne kwalifikacje i uprawnienia, np. prawo jazdy kategorii „C”, „C+E”, „D”), uprawnienia operatora sprzętu do robót ziemnych, maszyn i urządzeń dźwigowo-transportowych, mogą odbyć szkolenie dla nurków, skoczków spadochronowych, kucharzy, spawaczy. Chętni będą też mogli zdobyć uprawnienia do obsługi sprzętu inżynieryjnego, koparki, spycharki, spycharko-ładowarki, a także elektrowni polowych i mobilnych zespołów spalinowo-elektrycznych.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wizyta Premiera i Prezydenta Litwy w Suwałkach (wideo)

Dziś w Suwałkach miało miejsce ważne spotkanie dotyczące bezpieczeństwa...

Kolejne szkolenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej w suwalskiej jednostce

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Suwałkach informuje, że 20 lutego...

Trenuj z wojskiem

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Suwałkach informuje, że w sobotę,...

Wojsko szkoli też w Suwałkach

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Suwałkach informuje, że osoby zainteresowane...
Exit mobile version