Suwalscy szachiści poza podium

Przez ostatnie dwa dni hala Suwałki Arena była miejscem zmagań najlepszych polskich szachistów, startujących w Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostwach Polski w Szachach Błyskawicznych.

W sobotę rozegrano Indywidualne Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych. Sukces osiągnęła Michalina Rudzińska – suwalczanka, reprezentująca obecnie barwy Strzelca Strzelce Opolskie, która w hali Suwałki Arena wywalczyła brązowy medal. Po raz czwarty z rzędu mistrzynią kraju została Klaudia Kulon z Wrzosa Międzyborów, która w 15 partiach uzyskała aż 14 punktów. Druga była arcymistrzyni Monika Soćko z wynikiem 13,5 pkt.

W gronie 42 szachistek na 9. pozycji z 8,5 pkt. uplasowała się Małgorzata Leszczyńska z Fundacji Jaćwież, reprezentantka organizatora Mistrzostw Polski w Szachach Błyskawicznych. Na 19. miejscu została sklasyfikowana Gabriela Pałejko z KSz Hańcza Suwałki – 8,0 pkt., 22. Była pochodząca z Suwałk Katarzyna Murawko, a 24. – Dominika Ostrowska z KSz Hancza – obie zodbyły po 7,5 pkt.

Na starcie w kategorii Open stanęło 151 mężczyzn. Mistrzem Polski został arcymistrz Grzegorz Nasuta z Miedzi Legnica – 12,5 pkt., a wicemistrzem Jakub Kosakowski z MUKS Stoczek 45 Białystok – 12,0 pkt. Brąz przypadł Kacprowi Żochowskiemu z SzUKS Gostynin – 11,5 pkt. Na 8. miejscu turniej ukończył utytułowany arcymistrz Bartosz Soćko – 10,5 pkt. Piętnasty był Dawid Jasiulewicz z KSz Hańcza Suwałki – 10,0 pkt., 23. pozycje zajął pochodzący z Suwałk Filip Bargłowski – 9,5 pkt., a 33. lokatę zajął Wojciech Sawicki z suwalskiej Fundacji Jaćwież.

W niedzielę z kolei odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Polski w szachach błyskawicznych. W kategorii Open rywalizowały 22 zespoły, wśród nich aż 3 ekipy gospodarzy z suwalskiej Fundacji Jaćwież i dwie Ksz Hańcza Suwałki. Zwycięski zespół Hetmana Katowice zdobył 18,0 pkt (32,0 małe punkty), a grali w nim sami arcymistrzowie: Kamil Mitoń, Bartosz Soćko, Jacek Gdański i Monika Soćko.

Srebro wywalczyła ekipa SzUKS Gostynin, a brąz Hetman Płock po 17,0 pkt. Wysokie, 7. miejsce przypadło drużynie Ksz Hańcza Ii Suwałki – 12,0 pkt w składzie: Jan Butkiewicz, Paweł Czarniecki, Błażej Pieczulis, Hubert Pieczulis. Na 11. pozycji  zawody ukończyła Hańcza I Suwałki, drużyny Fundacji Jaćwież zajęły 16., 19. i 22. miejsce.

Do rywalizacji kobiet stanęło 9 ekip, w tym aż trzy Hańczy Suwałki. SzUKS Gostynin, MKSz Rybnik i MUKS Stoczek 45 Białystok zdobyły po 12,0 dużych punktów i o kolejności zdecydowały małe – odpowiednio 17,5; 17,0 i 15,0. Czwarte miejsce zajęła drużyna KSz Hańcza I Suwałki – 8,0 pkt., w której grały Dominika Ostrowska, Maria Pałejko i Gabriela Pałejko, a piąta była Fundacja Jaćwież Suwałki – 5,0 pkt w składzie: Małgorzata Leszczyńska, Kinga Gładyszewska i Gabriela Wiszniewska. Druga drużyna kobiet Ksz Hańcza zajęła 7., a trzecia – 9. miejsce.