Profesor Simona z Kossaków na wielkim ekranie

Data:

- Reklama -

„Simona”, film w reżyserii Natalii Korynckiej-Gruz w Cinema Lumiere w Suwałkach będzie można obejrzeć w dniach 19-20 listopada. Twórczyni próbuje odpowiedzieć na pytanie, kim naprawdę była Simona Kossak – legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej.

ZIEMIA NIE JEST NASZĄ WŁASNOŚCIĄ.
MY JESTEŚMY WSPÓŁLOKATORAMI NA ZIEMI I
MOŻEMY W SPOSÓB NIE BARDZO KOSZTOWNY
DLA NAS SAMYCH OGRANICZYĆ SWOJE
APETYTY I POZWOLIĆ TYM INNYM ISTOTOM ŻYĆ.

Simona Kossak

Świat fascynuje się historią Jane Goodall, tymczasem Simona jest postacią równie złożoną i ciekawą. Dlaczego uciekła od rodziny – słynnego rodu Kossaków? Jak wyglądało życie pierwszej polskiej ekoaktywistki w latach 70. XX wieku? Unikalne, często prezentowane po raz pierwszy w filmie, zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka przenoszą nas do prastarej Puszczy i pozwalają doświadczyć wyjątkowego życia z dala od cywilizacji.

Simona była ulubienicą terroryzującego okolicę kruka, matkowała rysiowi i łosiom, a jej empatyczne podejście do zwierząt i roślin nie tylko pozwoliło nam zobaczyć Puszczę Białowieską jako unikalny na skalę światowa ekosystem, ale też pomaga nam zrozumieć, że jesteśmy współlokatorami na Ziemi i powinniśmy pozwolić innym istotom żyć. Ta barwna, bezkompromisowa i wyprzedzająca swój czas wizjonerka często samotnie musiała walczyć o dobro oraz szacunek dla przyrody.

Biolożka, profesorka nauk leśnych, popularyzatorka nauki. Znana przede wszystkim z aktywności na rzecz zachowania resztek naturalnych ekosystemów Polski. Była córką Jerzego Kossaka, wnuczką Wojciecha i prawnuczką Juliusza – trzech malarzy batalistów rozmiłowanych w koniach, ojczystym krajobrazie i polskiej historii. Była także bratanicą poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz pisarki Magdaleny Samozwaniec. Jej stryjeczną babką była Zofia Kossak-Szczucka, autorka powieści historycznych. Simona była również postacią wyjątkową. Zajmowała się m.in. ekologią behawioralną ssaków. Określała siebie mianem zoopsycholożki. Słynęła z bezkompromisowych poglądów, wyprzedzała swoją epokę w sposobie myślenia o przyrodzie. Dopiero teraz zaczynamy rozumieć związek, który ona dostrzegła już wcześniej – ten między naszymi działaniami i resztą świata przyrody. Żyjąc w puszczy, znalazła się po stronie zwierząt i zrozumiała ich język tak dobrze, że przez niektórych była wręcz uważana za czarownicę.

Na zdj. Natalia Koryncka-Gruz

Reżyser, Natalia Koryncka-Gruz o bohaterce swojego filmu:

Simona Kossak przyjechała do Puszczy Białowieskiej z Krakowa jako młoda dziewczyna, żeby napisać doktorat i została w niej do końca życia, badając przyrodę, szczególnie dzikie zwierzęta. Mieszkała w leśniczówce pośrodku Puszczy bez prądu i wody, otoczona gronem dzikich zwierząt. Współlokatorem, a z czasem towarzyszem życia Simony, był wybitny fotografik, Lech Wilczek. Połączyła ich miłość do przyrody, do zwierząt. Dzięki jego zdjęciom powstała ogromna liczba niezwykłych fotografii Simony ze zwierzętami, dokument ich wspólnego życia w leśniczówce „Dziedzinka”. Po śmierci Lecha okazało się, że fotografie i negatywy są w wielkim rozproszeniu. Spadkobierczyni dziedzictwa, Ida Matysek, cioteczna wnuczka Simony, która mieszka w Finlandii, przyjechała do Białowieży, żeby je uporządkować. Ida spotyka ludzi, którzy pamiętają Simonę z różnych etapów jej życia i przywołują konkretne sceny.

W naszym konkursie 2 osoby mogą wygrać pojedyncze bilety na pokaz filmu SIMONA w Cinema Lumiere w Suwałkach. Aby wziąć udział w losowaniu, wystarczy do 15 listopada do godz. 20.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Jak imię nosił niesforny kruk towarzyszący Simonie Kossak? Bilety wygrywają: Cecylia Jurkowska i Joanna Andryszczyk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Przeczytaj więcej
Powiązane

Costner na Dzikim Zachodzie (wygraj bilety)

Laureat Oscara Kevin Costner powraca do reżyserii filmowej w...

Noc Kupały i inne atrakcje

Sprawdźmy, jakie wydarzenie odbędą się w tym tygodniu. Dokąd...

Dotrzeć „Do granic” (do wygrania bilety do Cinema Lumiere)

W cyklu Kino Konesera w Cinema Lumiere w Suwałkach,...

„Orfeusz w piekle”: Wygraj bilety na operetkę w kinie

Już w niedzielę, 9 czerwca, o godzinie 15:30 na...
Exit mobile version