Podczas uroczystej Gali na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim statuetki Ambasadorów Wschodu wręczono 7 laureatom w dziedzinach: turystyka, przedsiębiorczość, projekt, samorządność, społecznie odpowiedzialny, kultura i sztuka oraz marka. Ponadto przyznano 1 tytuł honorowy, 1 wyróżnienie oraz nagrodę specjalną. Najwięcej tegorocznych laureatów pochodzi lub jest związane z woj. podlaskim i podkarpackim.
W Konkursie o Tytuł Ambasadora Wschodu po raz dziewiąty doceniono osoby, podmioty i instytucje działające na obszarze Polski wschodniej oraz jej pogranicza, które w sposób wyjątkowy i godny reprezentują potencjał społeczny, gospodarczy, naukowy i kulturalny tego regionu. Zgłoszenia oceniało 14 osób, przedstawicieli nauki, kultury, sztuki, mediów, samorządu oraz organizacji i inicjatyw społecznych. Po raz pierwszy w tym roku Kapituła Konkursu wzięła pod uwagę kandydatów nominowanych społecznie.
Najwięcej wyróżnień w tegorocznym konkursie Ambasador Wschodu otrzymali reprezentanci woj. podlaskiego i podkarpackiego – po trzy, a województwo lubelskie jedno. Po raz kolejny w dziedzinie społecznie odpowiedzialny przyznano tytuł zbiorowo. Ze względu na zaangażowanie wielu podmiotów i prywatnych osób w pomoc Ukrainie, Kapituła Konkursu postanowiła nie nagradzać i nie wymieniać żadnej konkretnej organizacji, firmy ani osób indywidualnych, ale docenić je wszystkie.
Ambasadorzy Wschodu w edycji 2022:
Projekt – Arkadiusz Andrejkow za projekt „Cichy memoriał” (woj. podkarpackie)
Projekt (wyróżnienie) – Monika Trypuz za projekt „Atencja” (woj. lubelskie)
Turystyka – Tatarska Jurta (woj. podlaskie)
Samorządność – Krzysztof Zapała, wójt Gminy Olszanica i Robert Petka, wice-wójt Gminy
Olszanica (woj. podkarpackie)
Przedsiębiorczość – Augustowska Miodosytnia (woj. podlaskie)
Społecznie odpowiedzialny – wszystkie osoby, organizacje, firmy i instytucje zaangażowane w pomoc Ukrainie
Kultura i sztuka – Karolina Cicha (woj. podlaskie)

Marka – ML System (woj. podkarpackie)
Nagroda specjalna – Andrzej Bieńkowski
Tytuł Honorowego Ambasador Wschodu – Andrzej Stasiuk

Przypomnijmy, że w tej edycji w gronie nominowanych znalazły się: wydawnictwo Paśny Buriat i raczkowska Palinocka; z kolei w gronie nagrodzonych w latach ubiegłych statuetki przyznano następującym wydarzeniom i osobom: imprezie Suwałki Blues Festival, Andrzejowi Strumille, Krzysztofowi Czyżewskiemu, Festiwalowi Literackiemu „Patrząc na Wschód”.
Paśny Buriat i raczkowska Palinocka z nominacjami do tytułów Ambasadora Wschodu
Festiwal literacki „Patrząc na Wschód” z tytułem Odkrycia Roku