Reklama

Znani nieznani – Polacy światu

Data:

- Reklama -

W czwartek, 3 listopada 2022 r. o godzinie 13.00 w ZSCKR w Suwałkach, przy ul. Ogrodowej 49, odbędzie się wernisaż wystawy „Znani nieznani”. Na uroczystość zaproszeni zostali poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński, Prezydent Miasta Suwałk Czesław Renkiewicz, a także przedstawiciele władz lokalnych i instytucji współpracujących z szkołą.

Autor: Anna Balcer

Wystawa ta wchodzi w skład cyklu przedsięwzięć zatytułowanych „Polacy światu”, realizowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk. Wystawa „Znani nieznani. Polacy światu” składa się z 23 plansz, na których są zaprezentowane dokonania 44 wybitnych Polaków, o których większość z nas wie niewiele. Niektórzy z nich wyjechali z kraju pod przymusem, niektórzy z wyboru, byli tacy, którzy opuszczali go z przysłowiową „jedną walizką”. Najczęściej emigracyjna rzeczywistość nie była dla nich przyjazna, a droga do godnego życia była trudna i wyboista. Mimo wszystko, wielu z nich zdobyło rozgłos i odniosło sukces w bardzo różnych dziedzinach – w kinie, sporcie, sztuce, biznesie czy nauce. Tam, gdzie działali, stawali się znani i poważani. Ich odkrycia wzbudzały i wzbudzają nadal najwyższe uznanie i szacunek.

Są wśród nich polscy badacze Syberii, zesłańcy, którym świat zawdzięcza pierwsze opisy ich przybranej ojczyzny – Syberii, jak Jan Czerski czy Aleksander Czekanowski, odkrywcy morza Buriatów Bajkału, badacze jego fauny i flory, jak Benedykt Dybowski czy Wiktor Godlewski miłośnicy Jakucji, jak Edward Piekarski czy Wacław Sieroszewski, dzięki którym znamy obyczaje ludu Sacha. Jest odkrywca wielu białych plam na mapach Azji, m.in. znawca starożytnej Samarkandy, glacjolog i geolog – Leon Barszczewski. Są też pisarze, poeci, których los rzucił do Kazachstanu tj. Adolf Januszkiewicz, Gustaw Zieliński. Są również duchowni, którzy oddali się posłudze duszpasterskiej by służyć potrzebującym, którzy nie mieli możliwości powrotu do swoich ojczyzn, jak w tym przypadku w Kazachstanie ks. Władysław Bukowiński, czy jezuita, lekarz okulista w Chinach Wacław Szuniewicz, franciszkanin, misjonarz w Japonii Władysław Żebrowski

Ekspozycja trafiła do szkoły z inicjatywy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i można ją będzie oglądać do 8 listopada.

Fot. ZSCKR w Suwałkach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane